Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Betlejemskie Światło Pokoju pod hasłem "Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!"

0
Podziel się:

Z hasłem "Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!" trafi w tym roku do Polski
Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze odbiorą je w sobotę od słowackich skautów i po raz dwudziesty
trzeci rozniosą po całej Polsce, a potem przekażą dalej - do innych krajów.

Z hasłem "Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!" trafi w tym roku do Polski Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze odbiorą je w sobotę od słowackich skautów i po raz dwudziesty trzeci rozniosą po całej Polsce, a potem przekażą dalej - do innych krajów.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów, nadziei na życie bez konfliktów i waśni. Hasło "Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!" to "nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą, niepowtarzalny czas na zmianę siebie" - wyjaśnił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego hm. Krzysztof Budziński.

Podkreślił, że bardzo im zależy na tym, by Betlejemskie Światło Pokoju dotarło "nie tylko do władz państwowych i instytucji, ale do wszystkich mieszkańców Polski".

22 grudnia odbędzie się akcja "Rozproszenie" - harcerze będą stali w centralnych punktach miast i przekazywali Betlejemskie Światło Pokoju chętnym (na razie zgłosiło się 15 miast). "Każdy będzie miał możliwość odpalenia sobie Betlejemskiego Płomienia i zaniesienia go do domu na znak pokoju, nadziei oraz chęci wyjścia z cienia i czynienia dobra" - tłumaczyła rzeczniczka ZHP phm. Agata Grzywacz.

Naczelny kapelan ZHP ks. Romuald Kasowski, nawiązując do hasła tegorocznej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju, podkreślił, że jest ono kontynuacją ubiegłorocznego hasła "Odważ się być dobrym!". "W tym roku zależy nam na tym, żeby nie tylko dobro wydobyć, ale żeby nim się podzielić, żeby umieć odsłonić ten blask, który dajemy i niesiemy innym przez dobro, przez naszą bezinteresowność" - dodał.

Ideą wędrówki Betlejemskiego Światła Pokoju przez Europę jest przekazywanie pokoju, ciepła, miłości i radości. Co roku przed Bożym Narodzeniem płomień jest odpalany przez austriackich skautów w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem od płonącego tam stale ognia. Pierwotnie od Austriaków odbierali go skauci słowaccy i przekazywali do Polski. Od kilku lat przekazanie światła przywiezionego z Wiednia odbywa się na przemian na Słowacji i w Polsce.

W tym roku przekazanie światła zaplanowano na Słowacji. Stamtąd zostanie przekazane do Zakopanego. Jak co roku światło od harcerzy trafi do szpitali, kościołów, urzędów, organizacji społecznych. Otrzymają je też prezydent, premier i członkowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu, prymas Polski. Z kraju płomień przekazywany jest dalej - na Litwę, Ukrainę, Białoruś oraz do Rosji, Niemiec i Danii. Na duński Bornholm popłynie na pokładzie harcerskiego jachtu "Zawisza Czarny".

Harcerze będą przekazywać płomień m.in. na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - wspólnej akcji Caritas Polska, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Ośrodka Miłosierdzia "Eleos" z Kościoła Prawosławnego.

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło po raz pierwszy do Austrii w 1986 r. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" (Licht ins Dunkel). Do Polski pierwszy raz przekazano je w 1991 r.

Mapa miejsc w Polsce, do których dotarł betlejemski płomień i skąd będzie można go odebrać, pojawi się na stronie internetowej (swiatlo.zhp.pl). Mapa będzie aktywna od 16 grudnia, obecnie są tam jeszcze zaznaczone miejsca, w których światło było w 2012 r.(PAP)

skz/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)