Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś dalej od demokracji? 61 opozycjonistów w komisjach

0
Podziel się

Tylko 61 przedstawicieli opozycji trafiło do komisji wyborczych, które będą
liczyć głosy oddane 23 września w wyborach do Izby Reprezentantów.

Białoruś dalej od demokracji? 61 opozycjonistów w komisjach
(selensergen/iStockphoto)
bDYboWGJ

Tylko 61 przedstawicieli opozycji trafiło do komisji wyborczych, które będą liczyć głosy oddane 23 września w wyborach do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. To mniej niż 0,1 proc. składu komisji - podały portale opozycyjne.

Liczba przedstawicieli opozycji w komisjach wyborczych zmniejszyła więc w stosunku do poprzednich wyborów parlamentarnych z 2008 r., kiedy to było ich 180.

We wszystkich 6304 komisjach wyborczych znalazło się obecnie 68 tys. 945 osób. 61 z nich to przedstawiciele opozycji: 39 przedstawicieli będzie miała lewicowa partia _ Sprawiedliwy Świat _, 12 - Białoruski Front Narodowy (BNF) i po pięciu przedstawicieli Zjednoczona Partia Obywatelska (ZPO) oraz Białoruska Partia Socjaldemokratyczna _ Hramada _ - podało Radio Swaboda, powołując się na koordynatora kampanii _ O sprawiedliwe wybory _ Wiktara Karniejenkę.

bDYboWGL

Białoruska opozycja nie wypracowała wspólnego stanowiska co do strategii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Choć wszystkie siły prodemokratyczne uważają, że głosowanie nie będzie uczciwe, to niektóre wezmą w nim udział, a inne zapowiedziały bojkot. Kampanię bojkotu ogłosiły m.in. Białoruska Chrześcijańska Demokracja oraz rada koordynacyjna opozycyjnego ruchu Zjazdów Narodowych, kandydatów wysuwają natomiast m.in. Sprawiedliwy Świat, BNF i ZPO.

Po wyborach prezydenckich z 2010 roku brutalnie zdławiono w Mińsku protest przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Do aresztów trafiło wtedy ponad 600 osób. Kilkadziesiąt z nich stanęło przed sądem w sprawach karnych dotyczących masowych zamieszek, ponad 20 skazano na pobyt w kolonii karnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycjonista skazany. Za 'kradzież złomu' 23-letni Małczanau został w ubiegłym roku skazany na 3 lata więzienia za udział w protestach powyborczych w grudniu 2010 r.
Cofnęli polityków na granicy. Będzie skandal? Białoruscy opozycyjni politycy nie zostali wypuszczeni z Białorusi na Litwę.
bDYboWHm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)