Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
15.06.2006 22:50

Białoruś: Łukaszenka apeluje do UE o poprawę stosunków

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wezwał w czwartek Unię Europejską do "porzucenia konfrontacji" i poprawy wzajemnych stosunków.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wezwał w czwartek Unię Europejską do "porzucenia konfrontacji" i poprawy wzajemnych stosunków.

"Proponuję abyśmy poszli naprzód. Porzućmy konfrontację i przyjmijmy jasno do wiadomości, że dumny, kochający wolność, naród białoruski nigdy nie podporządkuje się dyktatowi, niezależnie od jego źródła" - powiedział Łukaszenka przyjmując nowego szefa przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Mińsku Iana Boaga, który złożył listy uwierzytelniające.

Boag oświadczył w odpowiedzi, że UE jest zawsze gotowa do współpracy z Białorusią, ale pod warunkiem przyjęcia i przestrzegania przez ten kraj "wartości europejskich".

Stosunki między Białorusią i UE znacznie zaostrzyły się po marcowych wyborach prezydenckich na Białorusi, które - w zgodnej ocenie krajów UE - nie zostały przeprowadzone w sposób demokratyczny. Według oficjalnych wyników, Łukaszenka uzyskał wówczas 83 proc. głosów a jego rywal Alaksandr Milinkiewicz 6 proc.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz wjazdu na ich terytoria dla ponad 30 najwyższych rangą przedstawicieli władz w Mińsku. W odpowiedzi Białoruś wprowadziła w ub. tygodniu podobny zakaz dla przedstawicieli UE i USA.

UE oskarża ponadto władze w Mińsku o prześladowania opozycji, zamykanie niezależnych mediów i naruszanie prawa do wolności zgromadzeń. (PAP)

jm/

1502

Tagi: białoruś, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz