Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Łukaszenka za powrotem Gruzji do WNP

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zamierza zabiegać o powrót Gruzji do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Białoruś: Łukaszenka za powrotem Gruzji do WNP
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zamierza zabiegać o powrót Gruzji do Wspólnoty Niepodległych Państw. Jego wypowiedź na ten temat dla stacji telewizyjnej Mir zacytowała dziś państwowa agencja BiełTA.

- _ Sądzę, że w przyszłym roku szczyt WNP zbierze się najprawdopodobniej w Mińsku. Dlatego będę na wszelkie sposoby starać się o powrót Gruzji do WNP, to będzie moja funkcja, jeśli szczyt odbędzie się w Mińsku _ - oznajmił Łukaszenka.

- _ Dla gruzińskich polityków nie jest to duże obciążenie. Jestem przekonany, że gdyby wygrała partia (obecnego prezydenta) Micheila Saakaszwilego, byłby on członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw w przyszłym roku. W tym kierunku Białoruś będzie działać. Nie powinniśmy utracić Gruzji _ - powiedział białoruski prezydent.

Wstępne niepełne rezultaty poniedziałkowych wyborów parlamentarnych w Gruzji wskazują, że wygrała je opozycyjna koalicja Gruzińskie Marzenie kierowana przez miliardera Bidzinę Iwaniszwilego, który deklaruje, że jednym z jego głównych celów jest naprawa stosunków z Rosją.

Moskwa i Tbilisi nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od czasu kilkudniowej wojny o Osetię Południową w sierpniu 2008 roku. Po wojnie Rosja uznała niepodległość tej zbuntowanej prowincji Gruzji i drugiego jej separatystycznego regionu - Abchazji. Kreml odmawia jakichkolwiek kontaktów z Saakaszwilim, którego obarcza odpowiedzialnością za sprowokowanie tamtego konfliktu i uważa za zbrodniarza wojennego.

Wspólnota Niepodległych Państw miała złagodzić skutki rozpadu ZSRR, promując współpracę w sferze handlu, bezpieczeństwa i podróżowania na obszarze poradzieckim. Należy do niej obecnie 11 państw: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan

Gruzja dołączyła do tej organizacji jako ostatni kraj, w 1993 roku, ale ogłosiła wystąpienie w 2008 roku, po wojnie z Rosją o Osetię Południową.

Czytaj więcej w Money.pl
Kościół negocjuje z reżimem Łukaszenki Kościół katolicki mógłby stać się pośrednikiem w kwestii wypuszczenia na wolność białoruskich więźniów politycznych.
Przełom w stosunkach Rosji z Gruzją? W parlamencie Gruzji zasiądą przedstawiciele siedmiu partii, w tym sześciu będących dotychczas w opozycji. Moskwa nie kryje optymizmu.
Czuli atmosferę strachu. To przyczyna porażki? Dwaj gruzińscy eksperci zaznaczyli, że wybory były dla Gruzinów wielką lekcją demokracji, lecz podali różne przyczyny przegranej Saakaszwilego i wygranej Iwaniszwilego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)