Notowania

wiadomości
18.02.2011 21:56

Białoruś: MSZ: O losie oskarżonych o zamieszki decyduje sąd

# reakcja białoruskiego MSZ #

Podziel się
Dodaj komentarz

# reakcja białoruskiego MSZ #

18.02. Mińsk (PAP) - Rzecznik MSZ Białorusi Andrej Sawinych w reakcji na unijną krytykę pierwszego procesu w sprawie o masowe zamieszki po wyborach prezydenckich oświadczył w piątek, że o mierze odpowiedzialności oskarżonych w tej sprawie będzie decydował tylko sąd.

Wcześniej szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton potępiła "polityczne motywy" wyroku, jaki zapadł na Białorusi w czwartek, w pierwszym procesie w sprawie karnej wszczętej po manifestacji opozycji w Mińsku 19 grudnia. Sąd w Mińsku skazał Wasyla Parfiankoua na cztery lata w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

"Tylko sąd będzie określać miarę odpowiedzialności każdego z oskarżonych o zamieszki w Mińsku wieczorem 19 grudnia" - głosi komunikat rzecznika na stronie internetowej resortu. Według MSZ Parfiankou został uznany za winnego "udziału w masowych niepokojach razem z grupą osób, a także uszkodzenia mienia państwowego podczas szturmu na budynek rządu".

Sawinych oświadczył, że Parfiankou został osądzony "za działania niezgodne z prawem, a nie za udział w kampanii wyborczej w drużynie jednego z byłych kandydatów". Zaznaczył, że proces był otwarty dla dziennikarzy i publiczności.

Ashton wyraziła w piątek "głęboki żal" z powodu wyroku i oznajmiła, że "w procesie prawnym nie ma miejsca na motywy polityczne". Zaapelowała, by wszystkie procesy oskarżonych w związku z wyborami 19 grudnia i udziałem w demonstracjach były "sprawiedliwe i jawne".

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ kot/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz