Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: MSZ odrzuca zarzuty ONZ o dostawy broni dla WKS

0
Podziel się

Rzecznik MSZ w Mińsku Andrej Sawinych zaprzeczył w poniedziałek zarzutom ONZ,
jakoby Białoruś dostarczyła broń do objętego embargiem Wybrzeża Kości Słoniowej. Zapewnił, że jego
kraj "zawsze bardzo odpowiedzialnie traktował decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ".

bEhVvreJ

Rzecznik MSZ w Mińsku Andrej Sawinych zaprzeczył w poniedziałek zarzutom ONZ, jakoby Białoruś dostarczyła broń do objętego embargiem Wybrzeża Kości Słoniowej. Zapewnił, że jego kraj "zawsze bardzo odpowiedzialnie traktował decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ".

"Jesteśmy zaniepokojeni pojawieniem się oświadczenia kłamliwie zarzucającego Białorusi dostawy broni do Wybrzeża Kości Słoniowej" - oświadczył rzecznik. Zapewnił, że "na Białorusi stworzono efektywny system kontroli eksportu broni", i podkreślał, że zarzuty wobec Mińska "nie odpowiadają rzeczywistości".

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył w niedzielę, że Białoruś naruszyła międzynarodowe embargo na eksport broni nałożone na WKS, wysyłając do tego kraju trzy śmigłowce szturmowe przeznaczone dla wojsk wiernych samozwańczemu prezydentowi Laurentowi Gbagbo.

bEhVvreL

Według białoruskiego MSZ, na stronie internetowej ONZ wypowiedź Ban Ki Muna jest zatytułowana: "Oświadczenie przypisywane rzecznikowi sekretarza generalnego ONZ". MSZ przypuszcza, że "być może materiał ten nie ma nic wspólnego z biurem sekretarza generalnego".

Sawinych zaprzeczył też innym doniesieniom mediów na temat Białorusi w ostatnich dniach, m.in. o tym, że do Mińska przyleciał samolot ze złotem przywódcy Libii Muammara Kadafiego, a także o białoruskich najemnikach w Libii.

"Wszystkie te oświadczenia nie odpowiadają rzeczywistości. Przeciwko Białorusi jest w istocie prowadzony atak informacyjny, którego celem jest dyskredytacja kraju. Głównym orężem przeciwników Białorusi staje się kłamstwo i potwarz" - oznajmił rzecznik MSZ.

Wybrzeże Kości Słoniowej - jeden z głównych światowych dostawców ziarna kakaowego - ma od ponad trzech miesięcy dwóch zaprzysiężonych prezydentów oraz dwa rządy. Według komisji wyborczej, w wyborach prezydenckich zwyciężył Alassane Ouattara, jednak Gbagbo nie uznaje tych wyników i nie chce oddać władzy.

bEhVvreR

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ jhp/ mc/

bEhVvrfm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)