Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: MSZ: UE nie stawiała żadnych warunków w sprawie Makieja

0
Podziel się:

Unia Europejska nie stawiała żadnych warunków w sprawie zawieszenia sankcji
wizowych wobec szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja - powiedział w czwartek rzecznik
białoruskiego MSZ Andrej Sawinych na konferencji prasowej w Mińsku.

Unia Europejska nie stawiała żadnych warunków w sprawie zawieszenia sankcji wizowych wobec szefa białoruskiej dyplomacji Uładzimira Makieja - powiedział w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych na konferencji prasowej w Mińsku.

"Żadnych warunków naturalnie nie stawiano. Uważamy zdjęcie sankcji za absolutnie naturalny krok, stanowiący warunek rozwoju dialogu opartego na wzajemnym szacunku" - oświadczył Sawinych. Podkreślił, że "tylko w ramach dialogu jest możliwe wyjaśnianie istniejących różnic zdań".

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE podczas poniedziałkowego spotkania w Luksemburgu zawiesili sankcje wizowe wobec ministra Makieja, by ułatwić stosunki dyplomatyczne z reżimem prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Makiej będzie jednak nadal objęty innymi unijnymi sankcjami, takimi jak zamrożenie aktywów.

Obecny szef dyplomacji białoruskiej został objęty unijnymi sankcjami w styczniu 2011 roku jako szef administracji prezydenta Łukaszenki, współodpowiedzialny za brutalne rozpędzenie protestu po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r., a następnie za prześladowania opozycjonistów.

Jak informowało na początku czerwca litewskie MSZ, dzięki zniesieniu zakazu Makiej będzie mógł wziąć udział w spotkaniu szefów dyplomacji Partnerstwa Wschodniego w lipcu w Brukseli. Celem spotkania będzie przygotowanie listopadowego szczytu tej inicjatywy w Wilnie. Partnerstwo Wschodnie jest jednym z priorytetów litewskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie bieżącego roku.

UE w październiku 2012 roku przedłużyła na kolejne 12 miesięcy sankcje wobec reżimu w Mińsku. Dotyczą one już ponad 240 członków władz, podejrzewanych o "poważne łamanie praw człowieka oraz represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej opozycji". Sankcjami objętych jest także 30 białoruskich firm.

Ponadto od czerwca 2011 roku obowiązuje unijne embargo na dostawy broni do Białorusi.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)