Notowania

białoruś
17.08.2009 15:33

Białoruś: Prawnik: Podejrzanych w sprawach zaginięć ustalono

Sprawy słynnych zaginięć na Białorusi zostały doprowadzone do końca i ustalono podejrzanych, ale śledztw wciąż nie zamknięto - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Mińsku prawnik Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Hari Pohaniajło.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sprawy słynnych zaginięć na Białorusi zostały doprowadzone do końca i ustalono podejrzanych, ale śledztw wciąż nie zamknięto - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Mińsku prawnik Białoruskiego Komitetu Helsińskiego Hari Pohaniajło.

Zaznaczył, że w związku z zaginięciem dwóch polityków Jurego Zacharenki i Wiktara Hanczara, biznesmena Anatola Krasouskiego oraz operatora rosyjskiej telewizji - wówczas ORT, obecnie Pierwszego Kanału - Dmitrija (Dźmitrija) Zawadzkiego wszczęto sprawy o zabójstwo.

"Osoby podejrzane o popełnienie tych przestępstw zostały ustalone. Gdyby tak nie było, dawno otrzymalibyśmy informację o odrzuceniu politycznie umotywowanej wersji zaginięć" - powiedział Pohaniajło.

Jak jednak podkreślił, "terminy zakończenia śledztw po raz kolejny przedłużono o dwa miesiące - do początku października".

"Wydawałoby się, że zniknięcie Jurego Zacharenki - byłego ministra spraw wewnętrznych, człowieka dysponującego poufnymi, tajnymi informacjami - powinno zostać wyjaśnione, bo wymagają tego interesy państwa. Władze jednak pokazały, że w praktyce nie są zainteresowane w rozwiązaniu tej sprawy" - powiedział Pohaniajło.

"Co więcej - dodał - sprawę karną dotyczącą zniknięcia Zacharenki wszczęto dopiero po zaginięciu Wiktara Hanczara i Anatola Krasouskiego. Naturalnie wszystkie ślady związane ze zniknięciem Zacharenki zostały stracone" - podkreślił prawnik.

Jego zdaniem najważniejsze jest jednak nie to, że państwo nie chciało wyjaśnić tych spraw. "Rzecz w tym, że państwo ujawniło tym samym najbardziej prawdopodobną wersję - współudziału wyższych przedstawicieli władz w tych zaginięciach. Tylko w ten sposób można wyjaśnić bezczynność w wyjaśnianiu tych przestępstw zarówno organów śledczych, jak i organów kontrolnych oraz w ogóle władz".

10 lat temu na Białorusi zaginęło bez wieści trzech mężczyzn, z których dwóch było politykami opozycji. 7 maja 1999 roku zaginął Jury Zacharenka, a 16 września - były przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Wiktar Hanczar oraz jego przyjaciel, biznesmen Anatol Krasouski. 7 lipca 2000 roku zniknął natomiast operator rosyjskiej telewizji Dmitrij (Dźmitrij) Zawadzki. (PAP)

mw/ ap/

int.

Tagi: białoruś, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz