Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Rozdano nagrody Festiwalu im. Anny German

0
Podziel się:

Koncertem galowym zakończył się w niedzielę II Festiwal im. Anny German w
Mińsku, zorganizowany przez ambasadę RP na Białorusi oraz polonijny duet "Wspólna Wędrówka". Grand
Prix zdobyła Nadzieja Czarednik.

bEswbZrF

Koncertem galowym zakończył się w niedzielę II Festiwal im. Anny German w Mińsku, zorganizowany przez ambasadę RP na Białorusi oraz polonijny duet "Wspólna Wędrówka". Grand Prix zdobyła Nadzieja Czarednik.

Laureatka Grand Prix przekonała do siebie jurorów wykonaniem kompozycji Krzysztofa Cwynara pt. "Nie jestem taka, jak myślisz" oraz piosenki z repertuaru Anny German "Niemożność".

"To piosenka, która nigdy nie została nagrana na żadnej z płyt. Artystka wykonywała ją tylko na żywo podczas koncertów. Nadzieja zauroczyła nas również tym, że musiała poszukiwać tych piosenek, nie skorzystała po prostu ze znanych i lubianych" - powiedziała PAP członkini jury, dyrektor zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska. W gronie jurorów był też Krzysztof Cwynar.

bEswbZrH

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Nadzieja Brońska z duetu "Wspólna Wędrówka", German jest bardzo lubiana na obszarze byłego ZSRR.

"German dużo śpiewała na Ukrainie, w Rosji, Białorusi. Nawet w Kazachstanie jest wielu jej wielbicieli" - zaznaczyła Brońska, która w 2007 roku sama zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Tańczące Eurydyki im. Anny German w Zielonej Górze.

Brońska zwróciła uwagę, że "dziś niektórzy wydają ogromne pieniądze na reklamę, a German za życia nic nie robiła, po prostu śpiewała z całego serca". "Dlatego ludzie ją pamiętają i lubią" - oceniła.

Anna German (1936-1982) nagrała kilkadziesiąt płyt. Z wykształcenia była geologiem. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 roku we wrocławskim Kalamburze. Śpiewała w siedmiu językach. Występowała w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji i - szczególnie często - w ZSRR. Laury zdobywała na wielu festiwalach, m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. W firmie fonograficznej Rosyjska Melodia jej płyty ukazały się w nakładzie 50 mln egzemplarzy.

bEswbZrN

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/ abe/

bEswbZsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)