Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
30.06.2006 17:23

Białoruś: Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy europejskiej w Mińsku

Finał trzeciej edycji młodzieżowego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej, organizowanego przez Białoruskie Stowarzyszenie im. Roberta Schumana przy współpracy z ambasadami Polski i Litwy, odbył się w piątek w Mińsku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Finał trzeciej edycji młodzieżowego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej, organizowanego przez Białoruskie Stowarzyszenie im. Roberta Schumana przy współpracy z ambasadami Polski i Litwy, odbył się w piątek w Mińsku. *

Konkurs, w którym zmagały się reprezentacje szkolnych Klubów Europejskich z całej Białorusi, wygrała ekipa z Liceum Słowiańskiego w Bobrujsku, która w nagrodę pojedzie do Brukseli. Pokonane w finale trzy drużyny wyjadą latem na Litwę. W maju wszyscy półfinaliści gościli w Warszawie na Paradzie Schumana.

"Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi, uczniów do zdobywania większej wiedzy o Europie, bo z dostępnych na Białorusi źródeł trudno uzyskać informacje o rzeczywistych warunkach życia i funkcjonowaniu UE" - powiedział PAP Ihor Lalkau z Białoruskiego Stowarzyszenia im. Schumana.

Podkreślił, że konkurs zdobywa coraz większą popularność. W tym roku do eliminacji stanęło ponad 20 drużyn z całego kraju, większość z prowincji. Na co dzień stowarzyszenie wspomaga szkolne eurokluby, poszukując możliwości nawiązania kontaktów oraz służąc informacjami i literaturą

Konkurs jest wspierany przez biuro wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Janusza Onyszkiewicz i frakcję Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE.

Biuro Onyszkiewicza funduje główną nagrodę, a on sam w zeszłym roku zasiadał w jury. W tym roku nie mógł przybyć na finał, reprezentował go jego asystent Wojciech Borodzicz-Smoliński z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

"Konkurs spełnia swe zadanie, w półfinałach uczestniczyło 15 drużyn, co pokazuje, że na Białorusi mimo wielu problemów natury politycznej i kulturowej, braku odpowiednich podręczników, trudności w dostępie do informacji młodzi ludzie chcą zdobywać wiedzę o Europie i są nauczyciele, którzy chcą ich uczyć" - powiedział PAP Borodzicz-Smoliński.

"Do klubu wciągają nas nauczyciele, a my namawiamy znajomych, także z innych szkół. Koledzy z klasy przyjmują to życzliwie, dopytują się, co robimy, nawet nam zazdroszczą" - opowiadali uczniowie z Nowogródka.

"Chcemy otworzyć okno do Europy, a nawet drzwi" - zapowiedziała w swojej prezentacji drużyna z Lidy. "Teraz już nieważne, czy pojedziemy do Brukseli. Zrozumieliśmy, że coś się zmieniło i że musimy jeszcze wszyscy dużo pracować" - zadeklarowała ekipa z Bobrujska w czasie konkursowych zmagań.(PAP)

kar/ ro/

Tagi: białoruś, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz