Notowania

białoruś
12.01.2011 10:26

Białoruś: Szef MSZ był w Finlandii z wizytą nieoficjalną

Szef MSZ Białorusi Siarhiej Martynau był we wtorek z nieoficjalną wizytą w Finlandii, gdzie spotkał się ze swoim fińskim odpowiednikiem Alexandrem Stubbem - podała w środę niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szef MSZ Białorusi Siarhiej Martynau był we wtorek z nieoficjalną wizytą w Finlandii, gdzie spotkał się ze swoim fińskim odpowiednikiem Alexandrem Stubbem - podała w środę niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti". *

Według fińskiego MSZ Stubb wyraził zaniepokojenie z powodu przemocy, do której doszło po wyborach prezydenckich na Białorusi 19 grudnia - piszą "Biełorusskije Nowosti". Wezwał też władze w Mińsku, by uwolniły znajdujących się w areszcie byłych kandydatów na prezydenta: Uładzimira Niaklajeua i Andreja Sannikaua.

Opozycyjna gazeta białoruska "Nasza Niwa" podała, że Stubb mówił o tym, co powinna zrobić Białoruś, by uniknąć sankcji Unii Europejskiej. To bezzwłoczne uwolnienie byłych kandydatów opozycji i zapewnienie im sprawiedliwego sądu - pisze gazeta, powołując się na media fińskie. Stubb proponował też międzynarodowe śledztwo w sprawie przebiegu wyborów i demonstracji w wieczór po nich.

Finlandia, według "Naszej Niwy", należy wraz z Włochami, Litwą i Łotwą do przeciwników w UE twardego stanowiska wobec Białorusi.

Wizyta nastąpiła w przeddzień spotkania Martynaua z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton w Brukseli i posiedzenia komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego w sprawie Białorusi.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ mmp/ ro/

Tagi: białoruś, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz