Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Wizyta Ławrowa - bez spotkania z Łukaszenką

0
Podziel się

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow odwiedził we wtorek Mińsk, nie spotykając się z
prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Ławrow wziął udział w spotkaniu kolegiów MSZ obu
krajów. Media w komentarzach kładą nacisk na brak spotkania z prezydentem Białorusi.

bEgSZtfp

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow odwiedził we wtorek Mińsk, nie spotykając się z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Ławrow wziął udział w spotkaniu kolegiów MSZ obu krajów. Media w komentarzach kładą nacisk na brak spotkania z prezydentem Białorusi.

Odpowiadając na konferencji prasowej na pytanie dziennikarzy, dlaczego nie było takiego spotkania, Ławrow zaznaczył, że przyjechał do Mińska po to, by przeprowadzić posiedzenie kolegiów dwóch ministerstw. "O żadnych innych wydarzeniach, kiedy umawialiśmy się na spotkanie w Mińsku, nie było mowy" - zapewnił.

Szef białoruskiej dyplomacji Siarhiej Martynau wyjaśnił, że niedawno zmieniono formułę spotkań kolegiów. Wcześniej odbywały się co dwa lata, a teraz co roku. Dodatkowo szefowie MSZ obu krajów składają raz w roku wzajemne wizyty. "W ramach spotkań kolegiów odbywają się posiedzenia, w ramach wizyt odbywają się pozostałe (wydarzenia)" - wskazał minister.

bEgSZtfr

Zapytany o stanowisko Rosji wobec niedawnych wizyt przedstawicieli UE w Mińsku, Ławrow odparł: "widzę w tym po prostu odzwierciedlenie obecnych realiów". "Jesteśmy absolutnie dalecy od chęci powstrzymywania kogokolwiek od dążeń odpowiadających interesom narodowym" - zapewnił.

Według wtorkowego rosyjskiego dziennika "Kommiersant" to Alaksandr Łukaszenka odmówił spotkania z Siergiejem Ławrowem, mimo że wcześniej spotykał się nawet z rosyjskimi gubernatorami goszczącymi w Mińsku. Z kolei rosyjska agencja RIA-Nowosti, powołując się na kremlowskie źródło, podała, że to prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew polecił Ławrowowi, aby unikał Łukaszenki podczas wizyty w Mińsku.

Cytowany przez Radio Swaboda rosyjski politolog Fiodor Łukjanow, redaktor naczelny pisma "Rossija w globalnoj politikie" powiedział, że obie strony zadowala brak spotkania, na którym Łukaszenka i Ławrow "nie mieliby sobie specjalnie nic do powiedzenia". Przypomniał, że prezydenci Rosji i Białorusi wymienili ostre słowa pod swoim adresem. Ocenił, że postępu w stosunkach między oboma krajami nie należy oczekiwać do wyborów prezydenckich na Białorusi 19 grudnia.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

bEgSZtfx

awl/ kar/

bEgSZtfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)