Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białostocki sąd rejonowy uruchomił portal informacyjny dla stron postępowań

0
Podziel się

Sąd Rejonowy w Białymstoku uruchomił w czwartek portal informacyjny, który
daje stronom postępowania elektroniczny dostęp do ich spraw, m.in. możliwość przejrzenia akt,
kopiowania protokołów oraz poznania terminów rozpraw.

bEgyTRHF

Sąd Rejonowy w Białymstoku uruchomił w czwartek portal informacyjny, który daje stronom postępowania elektroniczny dostęp do ich spraw, m.in. możliwość przejrzenia akt, kopiowania protokołów oraz poznania terminów rozpraw.

Jak poinformowała sędzia Grażyna Zawadzka-Lotko, wiceprezes białostockiego sądu rejonowego, portal gwarantuje bezpieczny dostęp, bo tylko dla zalogowanych i zweryfikowanych osób, do informacji o toczących się z ich udziałem procesach.

System daje też możliwość powiadamiania mailem zainteresowanej osoby o zmianach w jej sprawie.

bEgyTRHH

Aby móc korzystać z możliwości elektronicznego dostępu do swoich spraw w tym sądzie, należy zarejestrować się w systemie, a potem odwiedzić biuro obsługi interesanta, by zweryfikować podany tam dokument tożsamości oraz otrzymać login i hasło dostępu.

Dzięki dostępowi do "elektronicznego sądu" będzie można sprawdzić, na jakim etapie rozpoznania jest nasza sprawa: jakie czynności zostały zlecone do wykonania, komu i w jakim terminie. Portal umożliwi także przejrzenie wszystkich dokumentów wytworzonych przez sąd (w wersji elektronicznej), a nawet możliwość odsłuchania, jeśli rozprawa była nagrywana.

W ocenie sędziów system da korzyści nie tylko stronom, ale i sądowi. Np. każdy korzystający z dostępu elektronicznego, będzie mógł sam wydrukować sobie protokoły z rozpraw, bez konieczności odwiedzania sądu, zamawiania i przeglądania akt na miejscu, a potem składania wniosku o kserokopię czy odpis.

Zawadzka-Lotko dodała, że w połowie stycznia ruszy też tzw. portal orzeczeń, gdzie będą publikowane wyroki Sądu Rejonowego w Białymstoku. Będą ogólnodostępne po tzw. anonimizacji danych, czyli usunięciu z nich danych osobowych. "Chcemy pokazać, jakie wyroki są wydawane, budować stan prawny i poddawać się kontroli społecznej" - powiedziała.

bEgyTRHN

Białostocki sąd rejonowy to największy i najnowocześniejszy sąd w regionie. Rocznie trafia tu ponad 130 tys. nowych spraw. Jest on także w grupie polskich sądów, w których testowane i wprowadzane są innowacyjne rozwiązania, których celem jest usprawnienie całego wymiaru sprawiedliwości.

W połowie grudnia sąd ten uruchomił specjalne bezpieczne łącze do elektronicznego przesyłania aktów oskarżenia czy wniosków aresztowych z miejscowych prokuratur. Ma to przyspieszyć i ułatwić pracę, na razie wydziałów karnych tego sądu. (PAP)

rof/ abr/ jbr/

bEgyTRIi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)