Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białystok: Jedno z rond nazwane imieniem prawosławnego arcybiskupa Mirona

0
Podziel się

#
dochodzi właściwa data święceń i informacja o ofiarach katastrofy związanych z regionem
#

bEqnUyEl

# dochodzi właściwa data święceń i informacja o ofiarach katastrofy związanych z regionem #

26.11. Białystok (PAP) - Imię arcybiskupa Mirona Chodakowskiego, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej, nosić będzie jedno z nowych rond w Białymstoku - zdecydowali jednogłośnie radni.

To rondo powstałe po przebudowie tzw. trasy generalskiej, w miejscu jej zbiegu z ulicą Wasilkowską. Jego pełna nazwa, to rondo arcybiskupa generała Mirona Chodakowskiego Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego.

bEqnUyEn

Pochodzący z Białegostoku prawosławny abp Miron Chodakowski był mnichem w Jabłecznej (Lubelskie), potem w podbiałostockim Supraślu, gdzie w 1984 roku zaczął odbudowywać ze zniszczeń tamtejszy klasztor i wskrzeszać życie monastyczne, bo na początku był tam jedynym mnichem.

W 1998 roku otrzymał tytuł biskupi, potem także objął obowiązki zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP. W 2008 roku został wyniesiony do godności arcybiskupa.

Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Miał 53 lata. Jest pierwszym duchownym, pochowanym w krypcie supraskiej cerkwi. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała dywizji.

Do tej pory upamiętniono go w kilku miejscach w Podlaskiem. Jego imię nosi bowiem publiczne gimnazjum w Narwi, rondo w Hajnówce i ulica w Supraślu.

bEqnUyEt

Wśród ofiar smoleńskiej katastrofy były cztery osoby związane z Białymstokiem i regionem. Oprócz arcybiskupa Mirona, to także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra oraz stewardesa Justyna Moniuszko.

W 2012 roku Krzysztof Putra został patronem jednego z rond w Białymstoku, znajdującego się także na przebudowanej tzw. trasie generalskiej. Nosi ono imię Krzysztofa Jakuba Putry Wicemarszałka Sejmu RP. W 2011 roku w mieście upamiętniono też w podobny sposób Ryszarda Kaczorowskiego, którego imię nosi jedna z głównych, nowych ulic w centrum Białegostoku. Od niedawna jest on też patronem Chorągwi Białostockiej ZHP. (PAP)

rof/mok/ mag/

bEqnUyEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)