Notowania

wiadomości
28.06.2012 14:28

Białystok: Koncert z okazji 15-lecia Polskiego Chóru Pokoju

Polskie pieśni patriotyczne i ludowe zabrzmią m.in. w czwartek w Białymstoku podczas koncertu jubileuszowego z okazji 15-lecia Polskiego Chóru Pokoju. W chórze śpiewa młodzież polska z różnych krajów, która co roku spotyka się na warsztatach i koncertuje.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Polskie pieśni patriotyczne i ludowe zabrzmią m.in. w czwartek w Białymstoku podczas koncertu jubileuszowego z okazji 15-lecia Polskiego Chóru Pokoju. W chórze śpiewa młodzież polska z różnych krajów, która co roku spotyka się na warsztatach i koncertuje. *

Ideą chóru jest szeroka edukacja młodych, uzdolnionych muzycznie Polaków mieszkających poza Polską, popularyzowanie wśród nich polskiej muzyki chóralnej i polskich tradycji przez muzykę. Chór działa też na rzecz kształtowania świadomości narodowej młodej Polonii.

Polski Chór Pokoju powstał z w Białymstoku w 1998 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus w Białymstoku i Domu Kultury w Czarnej Białostockiej. Tworzą go młodzi chórzyści z Polski oraz Polonusi m.in. z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Austrii i Brazylii. Co roku spotykają się na wspólnych warsztatach w Polsce, podczas których podnoszą swoje umiejętności. Korzystają z kursów mistrzowskich, zajęć z emisji głosu. Koncertują w Polsce i za granicą, nagrywają płyty. Od lat współorganizatorem tych warsztatów i koncertów jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Polski Chór Pokoju ma w swoim repertuarze utwory m.in. takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Wojciech Kilar czy Henryk Mikołaj Górecki. Szefowa chóru prof. Violetta Bielecka podkreśla, że chórzyści poznają także m.in. pieśni ludowe. Wszystkie poznane utwory śpiewają później na co dzień w swoich zespołach w swoich krajach.

Wielu dawnych śpiewaków z Polskiego Chóru Pokoju trafiło na studia muzyczne, część śpiewa zawodowo. Chór ma na swoim koncie cztery nagrane płyty. Koncertował i koncertuje zarówno na wschodzie jak i na zachodzie Europy, m.in. na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie czy Niemczech.

W najbliższych dniach, po jubileuszu w Białymstoku, koncerty odbędą się w kolejnych dniach w Supraślu (29 czerwca), Czarnej Białostockiej (30 czerwca) i Sokółce (1 lipca).(PAP)

kow/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz