Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białystok: Międzynarodowe warsztaty duetów fortepianowych

0
Podziel się

Młodzi pianiści z Polski, Norwegii i Litwy
uczestniczą od poniedziałku w Białymstoku w międzynarodowych
warsztatach duetów fortepianowych. Co trzy lata odbywa się tu
jeden z najważniejszych na świecie konkursów duopianistyki.

bEgUozWt

Młodzi pianiści z Polski, Norwegii i Litwy uczestniczą od poniedziałku w Białymstoku w międzynarodowych warsztatach duetów fortepianowych. Co trzy lata odbywa się tu jeden z najważniejszych na świecie konkursów duopianistyki.

Pobyt grupy pianistów finansowany jest z funduszy norweskich oraz budżetu resortu kultury w ramach projektu "Polsko-norweski most kulturowy dla duetów fortepianowych". Warsztaty potrwają do soboty.

Siedem początkujących duetów weźmie udział m.in. w zajęciach indywidualnych, spotkaniach dyskusyjnych oraz ćwiczeniach polegających na próbach spontanicznego tworzenia duetów mieszanych (np. polsko-norweskich). W czwartek zaprezentują się też przed białostocką publicznością.

bEgUozWv

To pierwsze tego typu warsztaty zorganizowane przez Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC) w Białymstoku - jednego z organizatorów prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych.

Jak powiedziała PAP Marta Szymska z białostockiego wydziału UMFC, warsztaty mają na celu przede wszystkim popularyzację gry na cztery ręce oraz mało znanej - w jej opinii - literatury muzycznej skomponowanej dla duetów fortepianowych. W przeszłości tworzyli ją m.in. Mozart, Bach, Rachmaninow, Lutosławski, Gershwin i Górecki.

Wspólny projekt ma też zacieśnić współpracę między uczelniami muzycznymi z Białegostoku i Trondheim w Norwegii oraz przełożyć się na start uczestników warsztatów w kolejnych konkursach duetów.

Forma grania na cztery ręce uważana jest przez znawców tematu za trudną i elitarną, ponieważ wymaga od wykonawców takiego zgrania barwy i artykulacji dwóch fortepianów, by uzyskać idealny "dialog muzyczny".

bEgUozWB

Co trzy lata w Białymstoku odbywa się Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych, który jest jednym z najważniejszych konkursów duopianistyki na świecie. W ostatniej, czwartej edycji (w listopadzie 2008 roku) uczestniczyło ponad 30 duetów, m.in. z Hiszpanii, Chin, Rosji i USA. (PAP)

mwi/ ls/ gma/

bEgUozWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)