Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białystok: Nowe dzieła w kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał

0
Podziel się

Siedem prac polskich i zagranicznych artystów zakupiła w ostatnim roku do
wspólnej kolekcji Galeria Arsenał w Białymstoku i Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
Zakup dzieł dofinansował m.in. resort kultury. Obecnie kolekcja liczy ponad 240 prac.

bEraHbud

Siedem prac polskich i zagranicznych artystów zakupiła w ostatnim roku do wspólnej kolekcji Galeria Arsenał w Białymstoku i Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Zakup dzieł dofinansował m.in. resort kultury. Obecnie kolekcja liczy ponad 240 prac.

"Kolekcja II" jest wspólnym zbiorem sztuki współczesnej Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tworzonym od początku lat 90. Placówka gromadzi m.in. sztukę powstałą po przemianach ustrojowych w Polsce.

Na zakup nowych prac do kolekcji udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. To m.in. instalacje, wideo i kolaże.

bEraHbuf

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes towarzystwa Kamil Kopania, w sumie na zakup siedmiu prac udało się pozyskać 180 tys. zł. Dodał, że towarzystwo i galeria kupują "coraz lepszych i coraz bardziej cenionych artystów". Mówił, że jest zadowolony z zakupów, bo to "konkretne prace, konkretnych artystów". Jego zdaniem prace te mają potencjał wystawienniczy. i

To m.in. rzeźba i wideo Olafa Brzeskiego "Upadek człowieka, którego nie lubię", która - w ocenie Kopanii - jest jednym z najciekawszych zakupów.

W kolekcji znalazła się też praca kolektywu Slavs and Tatars. To lustro, na którym napisano "Men are from Murmuńsk, Women are from Vilnius" (Mężczyźni są z Murmuńska, kobiety z Wilna - PAP). Praca nawiązuje do słynnego poradnika Johna Graya "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus". Kopania powiedział, że to dzieło kolektywu dobrze wpisuje się w nurt prac, które powstają na styku różnych krajów i kultur.

Najbardziej efektowną wizualnie - zdaniem Kopanii - jest praca Konrada Smoleńskiego "The End of Radio". To instalacja składająca się z blisko 200 mikrofonów i 20 adapterów.

bEraHbul

Do kolekcji dołączyła też kolejna praca znanego młodego artysty Huberta Czerepoka. "Lux Aeterna" to wideo nagrywane w Norwegii w 2011 roku, w którym artysta zastanawia się nad przyszłością świata. Wpływ na kształt wideo miała też masakra na wyspie Utoya, do której doszło w lipcu 2011 roku, zabitych zostało ponad 70 osób.

Cała Kolekcja II liczy ponad 240 dzieł. Znajdują się w niej prace uznanych artystów, m.in. Natalii LL, Doroty Nieznalskiej, Katarzyny Kozyry, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery, Leona Tarasewicza, Karola Radziszewskiego. W tym roku prace z kolekcji były prezentowane na wystawach w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

Prace z Kolekcji II zostały także wykorzystane w nowym wydawnictwie Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jest to książeczka edukacyjna dla dzieci "Leć się bawić! Zgłębiaj sztukę". Jak powiedziała szefowa galerii Monika Szewczyk, to propozycja wyjścia ze sztuką do najmłodszych i zachęcania ich do niej. (PAP)

swi/ abe/

bEraHbuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)