Notowania

wiadomości
30.08.2011 14:55

Białystok: Przetarg na dokończenie budowy stadionu miejskiego

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku ogłosił we wtorek przetarg na dokończenie budowy miejskiego stadionu. Ogłoszenie jest na jego stronie internetowej, w ciągu kilku dni znajdzie się także w systemie informacyjnym europejskich zamówień publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku ogłosił we wtorek przetarg na dokończenie budowy miejskiego stadionu. Ogłoszenie jest na jego stronie internetowej, w ciągu kilku dni znajdzie się także w systemie informacyjnym europejskich zamówień publicznych.

Będzie to przetarg ograniczony dwuetapowy, wykonawca będzie wybrany z pięciu oferentów, w drugim etapie decydującym kryterium będzie cena - poinformował we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz.

Chodzi o dokończenie inwestycji, którą rozpoczęło polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex S.A. oraz Eiffage Construction. Na początku czerwca MOSiR, z powodu poważnych opóźnień w budowie stadionu, odstąpił jednak od umowy z konsorcjum, które wygrało pierwszy przetarg.

Władze Białegostoku (MOSiR jest jednostką gminy) uważają, że wykonawca świadomie złożył w przetargu na budowę stadionu ofertę o zaniżonej wartości. Kilka dni po decyzji inwestora, także konsorcjum złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a decyzję miasta uznało za nieważną.

W ubiegłym tygodniu MOSiR wystąpił do sądu o zapłatę przez konsorcjum 5 mln zł kar umownych. To część z kwoty kary umownej, która - zgodnie z umową - wynosi 10 proc. wartości inwestycji, czyli 15,6 mln zł. Pozostałe pieniądze z tej sumy, tj. 2,6 mln zł inwestor potrącił z ostatniej faktury za wykonane prace, zaś o 8 mln zł wystąpił do banku, o wypłacenie gwarancji bankowej.

Teraz ogłoszono przetarg na dokończenie inwestycji. Będzie to przetarg ograniczony, składający się z dwóch etapów.

W pierwszym, do 3 października tego roku, zbierane będą "deklaracje chęci udziału" w przetargu. Firmy będą musiały złożyć dokumenty, w których muszą wykazać, iż spełniają kryteria w przede wszystkim trzech kluczowych kwestiach: odpowiedniego poziomu przychodów, doświadczenia w budowie takich obiektów oraz odpowiedniego poziomu zatrudnienia.

Z tych ofert pięć zostanie wybranych do drugiego etapu przetargu. Te firmy otrzymają specyfikację warunków zamówienia i dokumentację projektową i do końca listopada będą mogły składać oferty. Z tego grona, w grudniu, zostanie wybrana najkorzystniejsza oferta.

Władze miasta oceniają, że jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, budowa stadionu przez nowego wykonawcę powinna zostać wznowiona na początku 2012 roku. Dokończenie pierwszego etapu (około połowy obiektu) powinno potrwać 9 miesięcy od wejścia na plac budowy, drugi etap powinien być gotowy 6-12 miesięcy później, tak by stadion był gotowy do końca 2013 roku.

Stadion miejski jest budowany od 2010 roku w miejscu dawnego obiektu, wciąż częściowo użytkowanego (na tym stadionie rozgrywa swoje mecze piłkarskie Jagiellonia Białystok). Inwestycja ma znaczne opóźnienie. W czerwcu zaawansowanie prac oceniono na 17 proc., co oznaczało co najmniej półroczne opóźnienie w wykonaniu pierwszego etapu inwestycji.

Cały obiekt miał być oddany do użytku w połowie 2012 roku.

Białostocki stadion to obecnie największa w regionie inwestycja powstająca przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Miała kosztować - według ceny z pierwszego przetargu - 168 mln zł, łącznie z pracami przygotowawczymi.

Nowy stadion miejski w Białymstoku ma pomieścić 22,5 tys. widzów i spełniać standardy europejskie. Całe trybuny mają być zadaszone. Przyznana na inwestycję unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego stanowi 63,7 proc. wartości inwestycji. Według władz Białegostoku, finansowanie unijne inwestycji nie jest zagrożone. (PAP)

rof/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz