Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bibliofilski tom Stanisława Ledóchowskiego

0
Podziel się:

"Liście od Krakowa" - tom poezji Stanisława Ledóchowskiego z barwnymi
grafikami Rosława Szaybo opublikowało Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie. "Kraków -
miasto sztuki, zabytków i... sióstr urszulanek jest mi szczególnie bliski" - podkreśla autor.

"Liście od Krakowa" - tom poezji Stanisława Ledóchowskiego z barwnymi grafikami Rosława Szaybo opublikowało Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie. "Kraków - miasto sztuki, zabytków i... sióstr urszulanek jest mi szczególnie bliski" - podkreśla autor.

Tom "Liście od Krakowa" zawiera trzynaście utworów poetyckich, których inspiracją był Kraków i historyczne postaci z tym miastem związane. Pośród bohaterów wierszy są m.in. Wit Stwosz, krakowski złotnik i snycerz Jan Marcin Świeboda, Katedra na Wawelu, Kościół Mariacki w czasie pasterki, Collegium Maius, Dom Długosza, kościółek polskich Ormian - św. Idzi, kawiarnia Feniks.

"To wiersze osnute wokół miasta, które odegrało w moim życiu wyjątkową rolę, zarówno przez więzy z wieloma osobami, jak i szczególnie mi bliski świat zabytków i sztuki" - wyznaje autor. - Stał się Kraków miejscem niezwykłych spotkań i wzruszeń, poczynając od rodzinnych związków z Klasztorem Urszulanek i młodzieńczych lektur, aż po wieloletnie przyjaźnie" - dodaje.

Integralną częścią tomu są tzw. Dopowiedzenia. Rozwija w nich autor pewne wątki zaznaczone w wierszach, uzupełnia, podaje informacje o postaciach w nich występujących czy osobach, którym wiersze są dedykowane. Autor wspomina m.in. Urszulę Ledóchowską (1865-1939), która wiele lat życia spędziła w Krakowie. Była założycielką Kongregacji Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego i została beatyfikowana w 1983 r. i kanonizowana w 2003 r. przez Jana Pawła II.

Przypomina też Stanisława Augustynowicza-Ciecierskiego (1903-1978), właściciela Bacik na Podlasiu, który w swoim krakowskim mieszkaniu stworzył po 1945 r. "Małe Baciki". Był kolekcjonerem i bibliofilem oraz znawcą kultury Ormian polskich. Z rodu Augustynowiczów herbu Odrowąż pochodziło dwóch arcybiskupów obrządku ormiańskiego: Jan Tobiasz i Jakub Stefan. Opisuje też w Dopowiedzeniach dwór na Olszy z przełomu XVIII i XIX wieku, od 1869 r. należący do Potockich. Uratowany przed reformą rolną stał się oazą ziemiańskich tradycji.

"Wiersze z natury swej są bardzo intymną formą ekspresji, a moją intencją było, aby ten tomik miał też pewien walor edukacyjny, stąd właśnie wzięły się te moje dopowiedzenia - powiedział PAP Stanisław Ledóchowski.

Tom ilustrowany jest piętnastoma barwnymi grafikami autorstwa znanego plastyka Rosława Szaybo, który też opracował układ graficzny książki.

Stanisław Ledóchowski urodził się w Warszawie w 1932 r. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Po studiach zajął się krytyką sztuki; publikował na łamach "Przeglądu Kulturalnego", "Kultury", "Nowej Kultury", "Poezji" i wypowiadał się na temat sztuki na antenie Polskiego Radia. Był w gronie założycieli "Współczesności" i pracował jako redaktor "Kolekcjonera Polskiego". Był autorem tekstów do albumów ukazujących dwór polski, wiele prac poświęcił 1 Pułkowi szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.

Rosław Szaybo urodził się w Poznaniu w 1933 r. Zajmuje się grafiką projektową: jest twórcą plakatów, okładek płyt, projektów książek, ilustracją, fotografią, wystawiennictwem, a także rysunkiem satyrycznym. Od 1993 r. prowadzi Pracownię Fotografii Kreacyjnej na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. W roku 2002 otrzymał tytuł profesora. (PAP)

abe/ mp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)