Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bielan: J.Kaczyński ma być w poniedziałek na spotkaniu ws. RBN

0
Podziel się

Rzecznik PiS Adam Bielan poinformował, że prezes partii Jarosław Kaczyński
ma być na poniedziałkowym spotkaniu z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim w sprawie powołania
nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

bEgDdISZ

*Rzecznik PiS Adam Bielan poinformował, że prezes partii Jarosław Kaczyński ma być na poniedziałkowym spotkaniu z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim w sprawie powołania nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. *

"Tak, Jarosław Kaczyński przyjmie zaproszenie, jak rozumiem będzie w poniedziałek na spotkaniu" - powiedział Bielan w sobotę w radiowej Trójce.

Komorowski zapowiedział w czwartek, że w poniedziałek powoła nową RBN. Zaznaczył, że uczyni to po konsultacjach z szefami wszystkich głównych partii politycznych, które mają się odbyć w poniedziałek o godz. 15.00.

bEgDdITb

Marszałek Sejmu, który pełni obecnie obowiązki prezydenta, chce przedstawić liderom ugrupowań parlamentarnych "koncepcję składu RBN, celu jej powołania i sposobu pracy". Pierwsze posiedzenie Rady ma odbyć się w czwartek.

Do Rady Bezpieczeństwa Narodowego mają wejść m.in. premier, wicepremierzy, szefowie głównych partii politycznych, minister finansów oraz szef NBP. Komorowski chciałby, aby z Radą współpracowali też byli prezydenci i premierzy.

Art. 135 Konstytucji stanowi, że RBN jest "organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa". Rada wyraża opinie dotyczące bezpieczeństwa państwa, m.in. w kwestiach: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania.

Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. (PAP)

bEgDdITh

eaw/ mok/

bEgDdITC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)