Notowania

wiadomości
23.04.2012 19:55

Biełsat pokaże niedzielny koncert "Solidarni z Białorusią"

Na antenie telewizji Biełsat ukaże się zapis niedzielnego koncertu "Solidarni z Białorusią", zorganizowanego jak co roku w stolicy przez Inicjatywę Wolna Białoruś.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na antenie telewizji Biełsat ukaże się zapis niedzielnego koncertu "Solidarni z Białorusią", zorganizowanego jak co roku w stolicy przez Inicjatywę Wolna Białoruś.

"To był chyba najlepszy z koncertów od początku ich organizowania" - ocenił w poniedziałek dla PAP Filip Pelc z Inicjatywy Wolna Białoruś.

Dla wolnej Białorusi pod Pałacem Kultury i Nauki zagrali znani polscy i białoruscy wykonawcy, m.in. Maleo Reggae Rockers, R.U.T.A., Habakuk, Vavamuffin, Zmicier Wajciuszkiewicz i Wz Orkiestra, Vinsent oraz Recha. Koncertu słuchali m.in. b. szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Tadeusz Mazowiecki, białoruscy opozycjoniści.

Podczas imprezy zbierano podpisy pod petycją do Parlamentu Europejskiego o spójną politykę UE wobec Białorusi. Na razie nie wiadomo, jak wiele ich zebrano. Inną akcją było rozdanie zebranym ok. 1,8 tys. masek symbolizujących sprzeciw wobec ACTA (tzw. masek Guya Fawkesa). "Nie dla wszystkich chętnych ich starczyło" - podkreślił Pelc.

Wyjaśnił, że oczy na rozdawanych maskach przysłonięto kolorami historycznej białoruskiej flagi: biało-czerwono-białym. Według Pelca był to symbol braku swobody wypowiedzi na Białorusi. Gdy na scenie pojawili się białoruscy opozycjoniści, zdjęli te maski na znak nadziei, że i na Białorusi będzie kiedyś wolność słowa - dodał Pelc.

Koncerty "Solidarni z Białorusią" organizowane są od 2006 r. na znak solidarności z białoruską opozycją i ludźmi występującymi w tym kraju przeciwko autorytarnemu reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

Niezwiązaną z żadną opcją polityczną społeczną Inicjatywę Wolna Białoruś stworzyli w 2005 r. młodzi ludzie, głównie studenci. "Uważamy, że ostatnim już europejskim państwem, którego obywatele są systematycznie pozbawiani wolności obywatelskich, jest Białoruś" - czytamy na stronie internetowej Inicjatywy. Jej celem jest wspieranie Białorusinów domagających się od władz poszanowania podstawowych praw obywatelskich oraz uświadamianie społeczeństwom Europy, jak istotny winien być dla niej problem łamania fundamentalnych praw mieszkańców Białorusi. (PAP)

sta/ abr/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz