Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIK rozpoczął współpracę z niemieckim odpowiednikiem

0
Podziel się:

Polacy mieszkający w Niemczech mogą liczyć na szybsze rozpatrywanie
wniosków kredytowych. Polskie Biuro Informacji Kredytowej rozpoczęło współpracę z niemieckim biurem
SCHUFA Holding AG, dzięki czemu obywatele obu krajów będą mogli korzystać z historii kredytowych z
rodzimych banków.

Polacy mieszkający w Niemczech mogą liczyć na szybsze rozpatrywanie wniosków kredytowych. Polskie Biuro Informacji Kredytowej rozpoczęło współpracę z niemieckim biurem SCHUFA Holding AG, dzięki czemu obywatele obu krajów będą mogli korzystać z historii kredytowych z rodzimych banków.

SCHUFA Holding AG jest firmą informacyjną i usługową, której partnerem są przedsiębiorstwa działające w branży kredytowej. Dostarczając informacji kredytowych, wspomaga ona swoich klientów, wśród których są banki, kasy oszczędnościowe i firmy z sektora detalicznego.

Według Biura Informacji Kredytowej, dla banków możliwość pozyskania informacji o historii kredytowej klienta za granicą będzie stanowić istotne rozszerzenie dostępnego dotychczas zakresu danych. Obywatele Niemiec są czwartą najliczniej reprezentowaną w bazie BIK grupą obcokrajowców (po obywatelach Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Rosji).

Do tej pory pozyskiwanie za pośrednictwem BIK informacji o ich zobowiązaniach w niemieckich bankach nie było możliwe dla banków w Polsce, podobnie jak historia kredytowa Polaków mieszkających wcześniej na emigracji.

Od maja 2011 roku Polacy mogą pracować bez specjalnych pozwoleń za zachodnią granicą. Ilu z nich chce zaciągnąć kredyt? Tego nie potrafi oszacować żadna ze stron. "W Niemczech mieszka obecnie ok. 400 tys. Polaków, ale trudno nam ocenić, ilu będzie zaciągać kredyt" - powiedziała na środowej konferencji Britta Klatte, menedżer ds. współpracy międzynarodowej SCHUFA Holding AG.

Zasady prawne umożliwiające wymianę informacji o kredytobiorcach pomiędzy kredytodawcami z państw członkowskich UE określa Dyrektywa 2008/48/EU z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki. Realizuje ona jedno z podstawowych założeń jednolitego rynku usług finansowych, tj. korzystanie przez konsumenta z kredytów detalicznych w dowolnym kraju UE (zintegrowany rynek kredytów detalicznych).

Dyrektywa w sprawie umów o kredyt konsumencki nałożyła na każde państwo członkowskie obowiązek umożliwienia kredytodawcom z innych państw członkowskich dostępu do baz danych, służących ocenie zdolności kredytowej na warunkach niedyskryminacyjnych. Oznacza to, że wszyscy kredytodawcy - banki i firmy pożyczkowe, ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, mają mieć równy dostęp do baz danych w każdym kraju. W Polsce przepisy Dyrektywy implementuje Ustawa z 12 maja 2011 o kredycie konsumenckim, która wchodzi w życie 17 grudnia br.

BIK planuje sukcesywnie rozszerzać usługę transgranicznej wymiany informacji kredytowej na kolejne państwa. Pracuje już nad uruchomieniem wymiany z Wielką Brytanią i Holandią, a później zacznie współpracę z innymi krajami Unii - wyjaśnił dyrektor departamentu marketingu BIK Maciej Duszczyk.

Nie we wszystkich krajach jest to jednak równie łatwe. "Przygotowanie współpracy z Niemcami trwało rok. Przyczyną opóźnień nie są trudności techniczne, ale specyficzne regulacje prawne w poszczególnych krajach" - powiedział PAP wiceprezes zarządu BIK Leszek Makarow.

BIK to największa w Polsce baza informacji o zobowiązaniach klientów sektora bankowego. Z zasobów informacyjnych BIK korzystają 642 instytucje kredytowe, w tym banki komercyjne, banki spółdzielcze, Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo Kredytowa oraz SKOK-i. W BIK znajduje się obecnie ok. 92,1 mln rachunków należących do 24,5 mln osób.(PAP)

ska/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)