Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Birma: Kilkudziesięciu więźniów, także politycznych, wyszło na wolność

0
Podziel się:

Birma wypuściła na wolność w poniedziałek kilkudziesięciu
więźniów politycznych z więzień w całym kraju w ramach amnestii, która zbiega się z historyczną
wizytą prezydenta USA Baracka Obamy.

Birma wypuściła na wolność w poniedziałek kilkudziesięciu więźniów politycznych z więzień w całym kraju w ramach amnestii, która zbiega się z historyczną wizytą prezydenta USA Baracka Obamy.

Wśród 66 więźniów, którzy odzyskali tego dnia wolność, jest co najmniej 44 więźniów politycznych, w tym kilku ważnych działaczy na rzecz praw człowieka - podała agencja AP.

Według agencji Reutera, wśród osób objętych amnestią jest legendarny dysydent Myint Aye, uznany przez Amnesty International za więźnia sumienia. Według AI został on skazany przez tajny sąd na podstawie sfabrykowanych dowodów lub zeznań wymuszonych torturami.

Jeden z uwolnionych powiedział Reuterowi, że ma świadomość, iż amnestię zarządzono w związku z wizytą Obamy. "Jestem mu za to wdzięczy, ale szczerze mówiąc, w ogólnie nie powinniśmy byli trafić do więzień, ponieważ wszystkie zarzuty były fałszywe" - dodał.

Birmańskie władze długi czas utrzymywały, że wszyscy więźniowie w kraju są pospolitymi przestępcami i nie ma więźniów politycznych. Do uwolnienia tych ostatnich wielokrotnie wzywały władze birmańskie Stany Zjednoczone.

Poprzednia amnestia, z której skorzystało 88 więźniów politycznych, miała miejsce we wrześniu, kiedy przywódczyni opozycji birmańskiej Aung San Suu Kyi miała rozpocząć historyczną wizytę w USA.

Amerykański prezydent po raz pierwszy zdecydował się w 2009 roku ponownie otworzyć dialog z juntą birmańską w nadziei na przekonanie generałów do zapoczątkowania reform. Przy okazji poniedziałkowej wizyty zastrzegał, że nie jest ona sygnałem poparcia birmańskiego rządu, a raczej uznania dla reform.

Junta przekazała w marcu 2011 roku władzę rządowi byłych generałów, którzy rozpoczęli demokratyzację kraju, uwalniając setki więźniów politycznych i zezwalając na powrót do scenę polityczną Suu Kyi, która obecnie jest deputowaną.

W odpowiedzi na to USA w końcu lipca zniosły większość ograniczeń dotyczących inwestycji w Birmie, w tym w wydobycie gazu i ropy. (PAP)

ksaj/

12658910 12659145 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)