Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Birma: Władze uwolniły pięciu więźniów politycznych

0
Podziel się

Pięciu więźniów politycznych uwolniły we wtorek birmańskie władze, a
kolejni mają wyjść na wolność w przyszłym tygodniu - poinformował członek specjalnej komisji.
Prezydent Birmy w lipcu obiecał uwolnić do końca roku wszystkich więźniów politycznych.

bEqaSSOJ

Pięciu więźniów politycznych uwolniły we wtorek birmańskie władze, a kolejni mają wyjść na wolność w przyszłym tygodniu - poinformował członek specjalnej komisji. Prezydent Birmy w lipcu obiecał uwolnić do końca roku wszystkich więźniów politycznych.

Do uwolnienia pięciu więźniów we wtorek doszło dzień po tym, jak prezydent Thein Sein ułaskawił wszystkie osoby skazane za szereg przestępstw politycznych lub oskarżone o ich popełnienie. Chodzi m.in. o bezprawne gromadzenie się, zdradę stanu, obrazę rządu czy naruszenie przepisów o pokojowych zgromadzeniach.

Nazwiska pięciu uwolnionych osób znajdują się na liście utworzonej przez specjalną komisję monitorującą traktowanie więźniów politycznych przez władze - poinformował jej przedstawiciel Bo Kyi. Dodał, że "w pierwszym tygodniu stycznia oczekuje się uwolnienia kolejnych więźniów".

bEqaSSOL

W skład komisji wchodzi 10 byłych więźniów politycznych, sześć osób mianowanych przez rząd i trzech negocjatorów. Prezydent tłumaczył, że gremium to "rozpatruje indywidualnie każdy przypadek, aby zagwarantować, że nikt nie przebywa za kratami za poglądy polityczne".

Ye Aung, były więzień polityczny i członek komisji, ocenia, że w Birmie jest jeszcze około 40 więźniów politycznych i 200 działaczy oskarżonych z "politycznych paragrafów". Jego zdaniem trudno jest ocenić, ile z tych osób skorzysta z prezydenckiej łaski, ponieważ część z nich skazano również za inne przestępstwa, np. zabójstwo.

Ye Aung szacuje, że Thein Sein od objęcia władzy w 2011 roku uwolnił ok. 1300 więźniów politycznych.

W 2011 roku rządzący Birmą od 1962 roku wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Thein Sein rozpoczął wówczas dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz przywrócił prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych. Od tego czasu reżim uwolnił w kilku falach setki opozycjonistów, mnichów buddyjskich, dziennikarzy i adwokatów.

bEqaSSOR

W lipcu br. Thein Sein podczas oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii ogłosił, że do końca roku wszyscy więźniowie polityczni w Birmie zostaną uwolnieni. Na mocy prezydenckiego dekretu w tej sprawie wstrzymane zostały również wszystkie procesy i dochodzenia prowadzone w związku z takimi zarzutami.

Według prodemokratycznych działaczy liczba więźniów politycznych w Birmie, mimo ogłaszanych uwolnień, nie maleje, a prezydent wypuszcza politycznych więźniów na wolność zazwyczaj tylko po to, by uzyskać coś w zamian od społeczności międzynarodowej. (PAP)

akl/ mow/

15395172 arch.

bEqaSSPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)