Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi: abp Feliński był człowiekiem wielkiego miłosierdzia

0
Podziel się:

Polscy biskupi w liście pasterskim do wiernych z okazji kanonizacji bł.
arcybiskupa warszawskiego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego podkreślają, że był on "człowiekiem
wielkiego miłosierdzia", którego cechowała "zawsze zadziwiająca pokora i prostota, stałość woli,
odwaga i otwartość w głoszeniu swoich poglądów".

Polscy biskupi w liście pasterskim do wiernych z okazji kanonizacji bł. arcybiskupa warszawskiego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego podkreślają, że był on "człowiekiem wielkiego miłosierdzia", którego cechowała "zawsze zadziwiająca pokora i prostota, stałość woli, odwaga i otwartość w głoszeniu swoich poglądów".

W ocenie hierarchów, abp Feliński zasłynął jako kaznodzieja i spowiednik, opiekun ubogich i sierot, a także jako człowiek wielkiego miłosierdzia i poświęcenia.

"Abp Feliński umiał być człowiekiem wolnym od ludzkich opinii i od przywiązania do spraw po ludzku nawet najsłuszniejszych, jeśli trzeba było bronić ich za cenę jakiegokolwiek kompromisu z sumieniem. Kiedy było trzeba, upominał rządzących, nie bacząc na konsekwencje. Skutkiem tej postawy była droga przez cierpienie. Pokorna zgoda na tę drogę była dla niego aktem najwyższej miłości" - podkreślają w liście biskupi. Dlatego też - zdaniem hierarchów - "staje on dziś przed nami, jako patron na czasy trudne".

Biskupi przypominają w liście słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który otwierając proces kanonizacyjny abp. Felińskiego w 1965 roku, powiedział: "Ta trudna i ciężka droga będzie świadectwem świętości abp. Felińskiego. Jest ona bardziej wyraźna, aniżeli znaki i cuda, które miałby czynić. To był bowiem cud miłości, najwspanialsza potęga ducha człowieka, który się nie załamał, chociaż miałby do tego prawo, przechodząc przez tak wyjątkową drogę".

W styczniu 1862 r. Feliński został mianowany arcybiskupem Warszawy - przypominają hierarchowie w liście. "W swoim programie duszpastersko-społecznym zamieścił słowa: +Starać się będę zaszczepić w narodzie cnoty publiczne i prywatne, które stanowią wielkość ludów+. Ten program realizował, dążąc do zjednoczenia narodu, do uczciwego i solidnego działania dla dobra ojczyzny. Przestrzegał przed nierozważnym działaniem i rozlewem bratniej krwi" - napisali biskupi.

Podkreślili, że abp Feliński idąc za wskazaniami Stolicy Apostolskiej, przywrócił katedrę celom sakralnym, a następnie otwarto wszystkie świątynie w Warszawie. "To dzięki jego zabiegom Stolica Apostolska powstrzymała się od jakiegokolwiek aktu potępiającego powstanie styczniowe, czego usilnie domagała się Rosja" - głosi list biskupów.

Nawiązując do zesłania abp. Felińskiego do Jarosławia na Syberii, gdzie spędził 20 lat, biskupi podkreślili, że przez ten czas był on oddany modlitwie, apostolstwu i dziełom miłosierdzia. "Pomimo ograniczeń otoczył opieką zesłańców, niosąc im pociechę duchową i pomoc materialną" - czytamy w liście.

Beatyfikacji abp. Felińskiego dokonał papież Jan Paweł II w sierpniu 2002 roku w Krakowie podczas ósmej pielgrzymki do ojczyzny.

Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895), przeszedł do historii jako arcybiskup metropolita warszawski, założyciel zgromadzenia zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, długoletni wygnaniec w głębi Rosji, duszpasterz ludu wiejskiego w Dźwiniaczce na Podolu, opiekun sierot i wygnańców, pisarz ascetyczny i autor cennych pamiętników. (PAP)

skz/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)