Notowania

święta wielkiej nocy
24.04.2011 10:09

Biskupi na święto: Polska potrzebuje uzdrowienia wiarą

Hierarchowie Kościoła mówią m.in. o tym, że wzorem tego, jak żyć wiarą, powinien być Jan Paweł II.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Jacek Bednarczyk)

_ - Krzyż jest znakiem miłości, a nie zwycięstwa; znakiem zwycięstwa jest zmartwychwstanie Chrystusa _ - mówił podczas mszy rezurekcyjnej w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w stołecznym Ursusie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz w święto Zmartwychwstania Pańskiego w wygłoszonej homilii podkreślił, że _ do krzyża Chrystusa przychodzimy po to, aby uczyć się miłości, uczyć się dźwigać i przyjmować nasze codzienne sprawy _. _ _

_ - Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna byłaby nasza wiara (...) przyjął cierpienie, przyjął krzyż, bo wiedział, że za nim stoi zmartwychwstanie _ - podkreślił.

_ - Tak bywa także z naszym życiem i naszymi krzyżami indywidualnymi: chorobami, cierpieniami, niezrozumieniem. Łatwiej to wszystko przeżyć, gdy jest w nas wiara w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego _ - mówił metropolita warszawski.

Dodał, że bez wiary w zmartwychwstanie trudno byłoby również przyjąć _ wielkie krzyże współczesności: trzęsienie ziemi w Japonii, wojny w krajach arabskich, prześladowania chrześcijan w różnych miejscach świata, a także krzyż ciągle żywej katastrofy smoleńskiej w Polsce _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t137968.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/90;proc;polakow;deklaruje;katolicyzm,177,0,817329.html) 90 proc. Polaków deklaruje katolicyzm

W swej homilii kard. Nycz nawiązał także do mającej nastąpić wkrótce beatyfikacji Jana Pawła II. - _ Gdyby Jan Paweł II w ostatnich latach swego życia zatrzymał się na swoim krzyżu ciężkiej choroby, gdyby nie było w nim wiary w zmartwychwstanie, pewnie o wiele wcześniej skończyłby się jego czynny pontyfikat i stracilibyśmy wiele pięknych lat, przez które nas przeprowadził _ - mówił kardynał.

Mówiąc o polskim papieżu, kard. Nycz wskazał, że jest on dla nas wzorem jak żyć wiarą, wzorem _ jak człowiek zanurzony w ukrzyżowanego Chrystusa idzie drogą do zmartwychwstania i jak ciągle zmartwychwstaje ze swoich grzechów _. - _ Otrzymujemy w Janie Pawle II nowego patrona i orędownika na nasze czasy _ - mówił.

_ - W trudnych sytuacjach, których nie brakuje także w Polsce, jakże czasem widzimy brak tego papieża _ - zaznaczył kard. Nycz. Dodał, że obecnie Jan Paweł II będzie obecny _ w nowy sposób _ - jako błogosławiony. _ - Niech on nas prowadzi, niech prowadzi Polskę, niech on będzie naszym przewodnikiem po drogach szukania tego, co jest w górze _ - mówił kardynał.

Odprawioną o świcie przez kard. Nycza mszę rezurekcyjną tradycyjnie poprzedziła procesja. Najświętszy Sakrament został wyniesiony z Grobu Pańskiego i wśród śpiewów i dźwięku dzwonów, obniesiony okolicznymi ulicami wokół kościoła.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik powiedział podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej w Przemyślu, że _ Polska potrzebuje uzdrowienia wiarą _, a także _ wspaniałomyślnego przebaczenia i jedności _.


_ - Polska potrzebuje uzdrowienia wiarą. Nasze ludzkie relacje potrzebują uzdrowienia wiarą, żebyśmy odkryli w drugim człowieku przyjaciela, brata, Chrystusa, żebyśmy szanowali tę godność w sobie i w drugim człowieku _ - powiedział hierarcha.

W ocenie arcybiskupa _ polskiej rzeczywistości społecznej _ daleko jest do _ ideałów, które Chrystus pozostawił na krzyżu, które biskupi polscy podjęli - i za które ich chwalą po dziesiątkach lat - w tym słynnym przesłaniu do biskupów niemieckich, że przebaczamy i prosimy o przebaczenie naszych zaniedbań i win wobec siebie, wobec naszych narodów, wobec naszych Kościołów _.

Według przewodniczącego KEP, _ dzisiaj odpowiedzialni za nasz naród nie potrafią przeprosić za błędy, nie potrafią uznać błędów, nie potrafią przeprosić za rany zadane, za przykrości sprawione _, a _ druga strona nie umie przebaczyć, nie chce przebaczyć, nie chce wyciągnąć ręki _.

_ - Polska potrzebuje nie pogaństwa, nie ząb za ząb, Polska potrzebuje wspaniałomyślnego przebaczenia i jedności. Jedności, bo w jedności siła, bo w jedności zbudujemy się. Trzeba dochodzić do punktów, które są troską o naszą ojczyzną, nasz naród, o moralność w tym narodzie. Wszystko inne jest pogaństwem, wszystko inne jest poza krzyżem _ - mówił metropolita przemyski.

W homilii rezurekcyjnej hierarcha podkreślił, że potrzebne jest także _ uzdrowienie w spojrzeniu na rolę szkoły _. Upomniał się o likwidowane z przyczyn ekonomicznych szkoły, _ szczególnie te na kresach Rzeczpospolitej _.

_ - Przecież Polska to nie tylko Warszawa, Kraków, czy Gdańska. Polska to również, a może szczególnie, ten prosty człowiek postanowiony stróżem tej polskości, wiary i Kościoła na tych naszych rubieżach _ - podkreślił.

Zdaniem abpa Michalika również wychowanie należy _ uzdrowić wiarą, pogłębioną kulturą . - Jeśli w szkole likwiduje się dzisiaj wymiar historii, nie chcemy uczyć się i innych uczyć historii Polski, to przecież jest eliminacja jakiejś bardzo ważnej części, bo wiemy dobrze, że przestrogi ludzi mądrych mówią, że kto chce zawładnąć historią, ten chce zawładnąć przyszłością _ - powiedział.

Zdaniem metropolity przemyskiego należy korzystać z dorobku ludzi, _ którzy wiele napracowali się dla Polski: jak papież Jan Paweł II, sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, ks. Franciszek Blachnicki, który założył wielki ruch odrodzenia moralnego, pogłębienia wiary _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t100669.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/abp;glodz;o;smolensku;i;podziale;narodu,157,0,817565.html) Abp Głódź o Smoleńsku i podziale narodu Katastrofa smoleńska uświadomiła wartość i cenę miłości, pamięci, ojczyzny - mówił metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t137971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niedziela;wielkanocna;swieto;pelne;tradycji,143,0,817551.html) Niedziela Wielkanocna. Święto pełne tradycji Mszą święta rezurekcyjna odprawiana o świcie, aby uczcić Zmartwychwstanie Chrystusa, to obrzęd bardzo radosny i powszechny w krajach słowiańskich.
Tagi: święta wielkiej nocy, wielkanoc, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz