Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Biskupi: rocznica Sierpnia'80 przypomina o obowiązku wierności ideałom

0
Podziel się

30. rocznica zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności
przypomina o obowiązku wierności ideałom - napisała Rada Biskupów Diecezjalnych, która w środę
zgromadziła się na Jasnej Górze.

bEiotvgB

30. rocznica zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności przypomina o obowiązku wierności ideałom - napisała Rada Biskupów Diecezjalnych, która w środę zgromadziła się na Jasnej Górze.

W przyjętym komunikacie hierarchowie przypomnieli, że wydarzenie sprzed 30 lat zapoczątkowało procesy, które doprowadziły do powstania Solidarności, a w konsekwencji do zmian historii Polski i Europy.

"Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tamte wydarzenia. Rocznica ta przypomina o obowiązku wierności ideałom, z których ruch Solidarności wyrósł i dzięki którym odniósł zwycięstwo" - głosi stanowisko Rady Biskupów Diecezjalnych.

bEiotvgD

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział dziennikarzom, że szczególnym miejscem obchodów rocznicy jest oczywiście Gdańsk. Wyrazem religijnym tej rocznicy i dziękczynieniem za te wydarzenia, będzie msza św. 31 sierpnia, którą będzie sprawowana pod Trzema Krzyżami w Gdańsku przez prymasa Polski arcybiskupa Józefa Kowalczyka - powiedział abp Nycz.

Podczas środowej sesji w Częstochowie biskupi wspominali też 20-lecie powrotu katechezy do szkół. Z tej okazji 5 września podczas mszy św. zostanie odczytany list biskupów na temat wartości katechezy oraz współpracy rodziców, katechetów i nauczycieli.

W przyjętym stanowisku biskupi podziękowali też wszystkim, którzy nieśli pomoc w czasie ostatnich powodzi i innych kataklizmów, zachęcali do kontynuowania wsparcia.

Rada Biskupów Diecezjalnych, która w środę zebrała się po raz pierwszy, jest nowym ciałem Konferencji Episkopatu Polski. W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych. Zgodnie ze statutem, Radę zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".

bEiotvgJ

Radę Biskupów Diecezjalnych ustanowiono zgodnie ze statutem, który został promulgowany podczas 349. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie, w październiku 2009 r. Rada zbiera się na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Biskupi pozostaną w sanktuarium do czwartku, by wziąć udział w tych uroczystościach.(PAP)

kon/ abr/ mow/

bEiotvhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)