Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blisko 17 tys. uczniów zakwalifikowano do szkół ponadgimnazjalnych

0
Podziel się:

Blisko 17 tys. uczniów zakwalifikowano do szkół ponadgimnazjalnych w
Warszawie - poinformowała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor stołecznego
Biura Edukacji Jolanta Lipszyc.

Blisko 17 tys. uczniów zakwalifikowano do szkół ponadgimnazjalnych w Warszawie - poinformowała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor stołecznego Biura Edukacji Jolanta Lipszyc.

"Zapisy do szkół ponadgimnazjalnych trwały od maja. Nabór był prowadzony z wykorzystaniem elektronicznego systemu wspomagania rekrutacji. Dzisiaj w internecie i w szkołach uczniowie będą mogli sprawdzić, gdzie zostali zakwalifikowani" - powiedziała Lipszyc.

Stołeczny ratusz przygotował w tym roku blisko 20 tys. miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych, w tym: ponad 12,5 tys. w liceach ogólnokształcących (blisko 64 proc. liczby wolnych miejsc), ponad 5 tys. w technikach (ponad 26 proc. liczby wolnych miejsc), ponad 1,5 tys. w zasadniczych szkołach zawodowych (8 proc. liczby wolnych miejsc) oraz prawie 400 miejsc w liceach profilowanych (blisko 2 proc. liczby wolnych miejsc).

W pierwszym etapie rekrutacji zakwalifikowano blisko 17 tys. kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych, w tym: blisko 12 tys. do liceów ogólnokształcących, blisko 4 tys. do techników, blisko 700 uczniów do zasadniczych szkół zawodowych oraz blisko 250 do liceów profilowanych.

Największym powodzeniem cieszyły się XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego, XI LO im. Mikołaja Reja i XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego oraz szkoły zawodowe - Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 oraz Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych.

"Najbardziej obleganymi kierunkami zawodowymi były specjalności - kelnera, technika pojazdów samochodowych, technika usług gastronomicznych, hotelarza, kucharza, technika budownictwa, informatyka, fototechnika i fryzjera. Zainteresowaniem cieszyły się także nowe specjalności - technik cyfrowych procesów graficznych oraz technik obsługi turystycznej" - zaznaczyła Lipszyc.

Ponad 2,2 tys. uczniów nie zostało jeszcze zakwalifikowanych do żadnej ze szkół, co stanowi ok. 11 proc. ogólnej liczby. Jednak jak podkreśliła Lipszyc, nie są to liczby alarmujące, ponieważ w placówkach pozostało jeszcze ponad 3 tys. wolnych miejsc, w tym: ponad 1,3 tys. w technikach, ponad 700 miejsc w zasadniczych szkołach zawodowych, prawie 900 miejsc w liceach ogólnokształcących oraz ponad 150 miejsc w liceach profilowanych.

Kandydaci, którzy w czwartek dowiedzieli się, że zakwalifikowali się do danej placówki do 29 czerwca muszą przekazać jej oryginał świadectwa, zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz inne wymagane przez szkołę dokumenty.

Ostateczna lista przyjętych do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych ma zostać opublikowana 29 czerwca w godzinach popołudniowych. Kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej placówki, wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej w dniu 30 czerwca i 1 lipca. Ostateczne listy przyjętych mają być ogłoszone 3 lipca. Jak zapewniają przedstawiciele stołecznego Biura Edukacji młodzież, która nie zakwalifikuje się jeszcze wówczas do żadnej placówki, będzie miała szansę na udział w rekrutacji dodatkowej pod koniec sierpnia.

Przedstawiciel Biura Edukacji poinformowali także, że w ramach wspierania rozwoju stołecznego szkolnictwa zawodowego, ratusz pozyskał na takie projekty unijne środki. Rozwój szkolnictwa zawodowego będzie wspierany przez trzy programy: "Pilotażowy projekt potwierdzania kwalifikacji zawodowych" - oferujący program szkolenia zawodowego, projekt "Zawody budowlane na rynku pracy" - oferujący praktyki w firmach budowlanych i zajęcia teoretyczne na Politechnice Warszawskiej oraz projekt "Rozwój szkolnictwa zawodowego w Warszawie a potrzeby rynku pracy - diagnoza i prognoza" - badający jakość i ilość szkół zawodowych i pracodawców oraz prognozujący rozwój szkolnictwa zawodowego do 2020 roku. (PAP)

akn/ tot/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)