Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blisko porozumienia związkowców z HSW z chińskim inwestorem

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje pełnomocnika zarządu HSW
#

# dochodzą informacje pełnomocnika zarządu HSW #

06.10. Rzeszów (PAP) - Do końca października powinno zostać podpisane porozumienie dotyczące m.in. pakietu socjalnego między związkowcami z Huty Stalowa Wola z chińską firmą LiuGong, która chce kupić część HSW, produkującą maszyny budowlane.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, informacje nt. negocjacji chińskiego inwestora ze stroną związkową są "optymistyczne".

"Otrzymaliśmy informacje, że doszło do porozumienia między inwestorem, a stroną społeczną. Z informacji wynika, że jest to porozumienie bardzo satysfakcjonujące, zarówno dla związkowców, jak i dla załogi. Teraz będą prowadzone, a właściwie kontynuowane negocjacje biznesowe" - dodał.

W rozmowie z PAP przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz zaznaczył, że zakończył się jedynie pewien etap rozmów. Podpisanie porozumienia powinno nastąpić do końca października.

"Z przedstawicielami chińskiej firmy porozumieliśmy się w czterech najważniejszych punktach, dotyczą one: gwarancji zatrudnienia, funkcjonowania układu zbiorowego pracy, podwyżek pensji oraz bonusu prywatyzacyjnego. O szczegółach ustaleń nie mogę mówić. We wtorek pozna je załoga HSW" - powiedział Kunysz.

Dodał, że oprócz tych punktów związkowcy będą negocjować jeszcze inne ustalenia, ale cały pakiet powinien zostać podpisany do końca października.

Jak poinformował PAP w czwartek wieczorem pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, porozumienie strony związkowej i inwestora oznacza, że prywatyzacja cywilnej części HSW weszła w ostatnią fazę. "Największa chińska inwestycja w Polsce może być sfinalizowana na początku przyszłego roku" - zaznaczył Kopyto.

Przypomniał, że negocjacje przedstawicieli LiuGong ze związkowcami toczyły się ponad pół roku. Kopyto dodał, że obecnie trwają prace zespołów negocjacyjnych nad finalną treścią umowy kupna-sprzedaży przedsiębiorstwa i treścią pakietu gwarancji pracowniczych.

Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach.

Prywatyzacja I Oddziału HSW rozpoczęła się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.

HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach. (PAP)

huk/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)