Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 01:48

Blog Roku 2010 przypomina zapomnianych bohaterów historii

Blog Mateusza Biskupa "Zapiski z Granitowego Miasta" został Blogiem Roku 2010. Laureatów 6. konkursu na Blog Roku poznaliśmy w czwartek podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Capitol.

Podziel się
Dodaj komentarz

Blog Mateusza Biskupa "Zapiski z Granitowego Miasta" został Blogiem Roku 2010. Laureatów 6. konkursu na Blog Roku poznaliśmy w czwartek podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Capitol.

Konkurs na Blog Roku organizowany jest przez portal Onet już po raz szósty. Tym razem niekwestionowanym laureatem okazał się autor "Zapisków z Granitowego Miasta", który otrzymał aż trzy statuetki. Za swoje internetowe wpisy, w których podąża śladami zapomnianych bohaterów historycznych, bloger otrzymał także tytuł Blogera Blogerów i wyróżnienie w kategorii Moje zainteresowania i pasje.

Mateusz Biskup pochodzi z Poznania, ale na stałe mieszka obecnie w Aberdeen w północnej Szkocji. Bloga (blogbiszopa.blog.onet.pl) prowadzi od 2007 r. Początkowo jego blog traktował o życiu na obczyźnie, jednak z czasem zaczęło się na nim pojawiać coraz więcej notek historycznych, zwłaszcza z okresu II wojny światowej, aż ostatecznie zdominowały wszystkie inne wpisy. Blog ma liczne grono stałych czytelników (od maja 2007 miał prawie 8 mln odwiedzin), z ogromnym zainteresowaniem śledzących wydobywane na światło dzienne zapomniane fragmenty naszej historii. Nagrodę Mateusz Biskup zadedykował bohaterom swoich notek, którzy "często nawet nie mają swoich grobów".

"+Zapiski z Granitowego Miasta+ to historie ludzi, którzy walczyli za ojczyznę i o których niewielu pamięta. To hołd złożony tym, którzy odeszli zapisując najpiękniejsze karty historii. Za smutny uważam fakt, że dla mojego pokolenia autorytetami są celebryci podczas gdy prawdziwi bohaterowie często nie mają nawet grobów" - mówił o swojej motywacji.

"Byłam tym blogiem oczarowana. Gdyby nauczyciele w Polsce tak uczyli historii byłyby same fantastyczne oceny" - powiedziała wręczająca wyróżnienie Jolanta Kwaśniewska.

Swojego pozytywnego zaskoczenia poziomem i tematyką blogów nie ukrywał także inny z jurorów, Jerzy Stuhr.

"Blogi zaskoczyły mnie dojrzałością. Zauważyłem dbałość o formę, język, dużą powagę z jaką autorzy traktują swoje wypowiedzi. A do tej pory internet kojarzył mi się głównie z niechlujstwem" - powiedział w rozmowie z PAP aktor.

Podczas gali 6. konkursu Blog Roku przyznano dwa Wyróżnienia Główne. Pierwsze otrzymała Anna Gimlewicz, autorka bloga andzia-i-nieborak.blog.onet.pl. Trzydziestoletnia blogerka, żona i matka, w styczniu 2010 r. dowiedziała się, że ma nowotwór żołądka. Nazwała go "rakiem-nieborakiem" i zaczęła pisać - o swoim życiu, rodzinie, zmaganiach z chorobą, by pokazać, że nawet w chorobie można i trzeba żyć radośnie. Od Anny Maruszeczko otrzymała nagrodę w Konkursie w kategorii "Ja i moje życie", zaś cała Kapituła postanowiła uhonorować ją Wyróżnieniem Głównym.

"Chciałam podziękować mężowi, bez którego wsparcia by mnie tu nie było, i lekarzowi z Gdańska, który uratował mi życie" - mówiła blogerka.

Drugie z Wyróżnień przypadło blogowi dajdwiefajki.blox.pl autorstwa Tomasza Latawca, który otaczająca go rzeczywistość opisuje lapidarnie specyficznym, literackim, bezkompromisowym stylem.

W kategorii blogów profesjonalnych, ocenianej przez Macieja Budzicha, autora blogu www.blog.mediafun.pl, zwyciężył Piotr Wajszczak, redaktor networkmagazyn.pl, specjalista w marketingu wielopoziomowym, który sekrety sprzedaży i marketingu sieciowego wyjawia na blogu www.piotrwajszczak.pl.

Monika Olejnik w kategorii "Polityka i społeczeństwo" postanowiła nagrodzić Łukasza Tudzierza (tuudi.net), Ślązaka z rocznika '89, studenta Uniwersytetu Śląskiego, opisującego polityczne i społeczne sprawy Górnego Śląska z perspektywy lokalnego, aktywnego patrioty.

Autorzy najlepszego bloga podróżniczego w tegorocznym konkursie, otrzymali to wyróżnienie od redaktora naczelnego magazynu "Podróże" Filipa Niedenthala za blog klapkikubota.wordpress.com. Michał Kitkowski relacjonuje tam swoją autostopową podróż dookoła świata, opisując odwiedzone miejsca, spotkanych ludzi i obyczaje.

Jerzy Stuhr, juror w kategorii "Kultura", wybrał na jej zwycięzcę Justyną Napiórkowską, historyka sztuki i europeistki, niezależnego eksperta do spraw kultury przy Komisji Europejskiej. W swoim życiu widziała ponad 50 tys. obrazów; o swych spotkaniach ze sztuką opowiada na blogu www.osztuce.blogspot.com, pisząc głównie o malarstwie i rzeźbie, choć zdarza jej się recenzować płyty, filmy oraz relacjonować wydarzenia kulturalne. "Pani blog pozwolił mi być w takich miejscach, w których nigdy nie mógłbym być, poza tym tak pięknie pani pisze o dwóch moich ukochanych miastach - Krakowie i Rzymie, dlatego dostała pani tę nagrodę" - uzasadniał juror.

Członkowie Kapituły przygotowali jeszcze jedną niespodziankę - zupełnie poza regulaminem konkursu postanowili specjalnie uhonorować autorkę www.osztuce.blogspot.com i wyraźnie i głośno powiedzieć, że ten właśnie blog jest ważny i wartościowy.

Najlepszym blogiem spośród zgłoszonych do tegorocznego konkursu fotoblogów, wideoblogów oraz blogów komiksowych był zdaniem Aleksandra Bochenka transfokator.blogspot.com, prowadzony przez autora, ukrywającego się pod pseudonimem artystycznym Dawid Furkot, który napotkane budynki, ulice, ludzi czy wydarzenia fotografuje tak, by nasuwały skojarzenia ze zdjęciami wykonanymi polaroidem.

Ewa Figarska od listopada 2004 roku pisze o swoich życiowych rozterkach, problemach i radościach na blogu paczucha.blog.onet.pl w formie literackiej. Jej blogowe opowiadania przypadły do gustu Katarzynie Grocholi, oceniającej blogi literackie, która postanowiła uhonorować ich autorkę nagrodą w tej kategorii. .

Wiadomo, że jeśli jakiś blog startuje w kategorii "Absurdalne i offowe", można spodziewać się wszystkiego po jego autorze. Tak było i w tym roku. Blog elka-gra.blog.pl, uhonorowany przez Marię Czubaszek-Karolak nagrodą w tej kategorii. Jak sam tytuł wskazuje, prowadzony jest przez Elkę. Na Gali podczas wręczania nagrody, okazało się, że blogerka jest... blogerem nazwiskiem Jacek Pałka. Ponadto autor zdobył już nagrodę w tej samej kategorii rok temu za blog stardog.blog.pl.

Maciej Musiał, znany z serialu "Ojciec Mateusz", w kategorii "Teen" jako najlepszy blog wybrał prowadzony przez Oliwię Pawlik bieberforever-stories.blog.onet.pl - będący opowieścią o fikcyjnych losach Justina Biebera i Rose Wesly oraz o łączącym ich uczuciu. Blog jest zamkniętą całością i nie kończy się happy endem.

Jak co roku, organizator Konkursu, Onet.pl przyznał statuetki dla laureatów Wyróżnień Specjalnych, szczególnie zasłużonych dla rozwoju polskiej blogosfery; wręczał je dyrektor portalu Jarosław Grabowski oraz Maciej Żak, wiceprezes zarządu Grupy Onet.pl.

Pierwszą wyróżnioną w ten sposób blogerką była Eliza Mórawska, autorka kulinarnego bloga whiteplate.blogspot.com , zamieszczająca na swoim blogu przepisy oraz zdjęcia przygotowywanych potraw. Wyróżnienie otrzymała między innymi za udowodnienie swoim blogowaniem, że jedzenie może być przeżyciem estetycznym, a gotowanie nie kończy się na kuchni oraz promowanie kultury kulinarnej w epoce fast-foodów.

Druga statuetka Wyróżnienia Specjalnego przypadła autorom videobloga bezsloganu.blog.onet.pl - franciszkanom, ojcom Franciszkowi Chodkowskiemu oraz Leonardowi Bieleckiemu. Zakonnikom nagrodę przyznano za naturalność i bezpośredni kontakt z odbiorcami bloga oraz za pokazanie, że osobom duchownym niestraszna nowoczesna technika.

O blogu Pawła Andrzejczuka, wroclawzwyboru.pl, głośno zrobiło się podczas ubiegłorocznej powodzi, kiedy serwisy informacyjne cytowały umieszczane tam informacje na temat sytuacji powodziowej. Właśnie za to, a także za skuteczne konkurowanie z serwisami informacyjnymi w szybkości, rzetelności i różnorodności publikowanych wiadomości, postanowiono przyznać autorowi Wyróżnienie Specjalne.

W tym roku w składzie panelu jurorów znaleźli się: Anna Maruszeczko (kategoria "Ja i moje życie"), Maciej Budzich ("Profesjonalne"), Monika Olejnik ("Polityka i społeczeństwo"), Filip Niedenthal ("Podróże i szeroki świat"), Jerzy Stuhr ("Kultura"), Aleksander Bochenek ("Foto, wideo, komiks"), Katarzyna Grochola ("Blogi literackie"), Jolanta Kwaśniewska ("Moje zainteresowania i pasje"), Maria Czubaszek-Karolak ("Absurdalne i offowe" oraz Maciej Musiał ("Teen").

Gala wręczenia wyróżnień za najlepsze blogi odbyła się w czwartek w Teatrze Capitol w Warszawie. Uświetnił ją koncert Andrzeja Smolika wraz z zespołem, zaś gospodarzami wieczoru była pomysłodawczyni konkursu Magdalena Kowalczyk z Onetu i Olivier Janiak.(PAP)

jmy/ kmad/

Więcej w serwisie PAP Life: www.paplife.pl/demo

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz