Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bobby McFerrin gwiazdą festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku

0
Podziel się:

Amerykański muzyk jazzowy Bobby McFerrin będzie gwiazdą festiwalu Solidarity
of Arts, który rozpocznie się 17 sierpnia w Gdańsku. Na jego zakończenie, 20 września, zaplanowano
przedpremierowy pokaz filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

*Amerykański muzyk jazzowy Bobby McFerrin będzie gwiazdą festiwalu Solidarity of Arts, który rozpocznie się 17 sierpnia w Gdańsku. Na jego zakończenie, 20 września, zaplanowano przedpremierowy pokaz filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". *

Program V festiwalu Solidarity of Arts (Solidarność sztuk) przedstawiono w piątek podczas konferencji prasowej w Gdańsku.

McFerrin, znany szerokiej publiczności jako wykonawca przeboju "Don't Worry, Be Happy", wystąpi w Gdańsku w widowisku muzycznym Bobby McFerrin +, podczas którego główny artysta gra z zaproszonymi przez siebie muzykami. W poprzednich edycjach Solidarity of Arts odbyły się trzy takie koncerty: Możdżer+ (2010), Marcus+ (2011) oraz Stańko+ (2012).

McFerrin zaprezentuje w Gdańsku wraz z zespołem dwa projekty: VOCAbuLarieS z 2010 r. oraz najnowszy - od czasu majowej premiery podbijający Stany Zjednoczone - spirityouall. Wśród polskich gości McFerrina usłyszymy zdobywców tegorocznych Fryderyków Atom String Quartet, Urszulę Dudziak i Laboratorium. W koncercie weźmie też udział jeden z najlepszych żeńskich chórów świata The Bulgarian Voices-Angelite oraz wybitny kompozytor, pianista i akordeonista Gil Goldstein, który będzie jednocześnie dyrektorem muzycznym widowiska McFerrin+.

"Nie wszyscy wiedzą, że Bobby McFerrin jest też dyrygentem. Stąd też na początku koncertu poprowadzi Polską Filharmonię Bałtycką do utworu Prokofiewa. Całość zapowiada się na wielkie, muzyczne święto" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Solidarity of Arts Krzysztof Materna.

Bobby McFerrin jest artystą mocno związanym z Polską. Po raz pierwszy wystąpił w naszym kraju na festiwalu Jazz Jamboree w 1985 roku. W sierpniu 2010 r. amerykański muzyk z towarzyszeniem NDR Big Band wykonał w Sali Kongresowej w Warszawie wokalne improwizacje utworów z repertuaru klasycznego i jazzowego Chopina w ramach 6. edycji festiwalu "Chopin i jego Europa". W programie koncertu znalazły się utwory Zbigniewa Seiferta, Antonio Carlosa Jobima i Milesa Davisa oraz "Le Plus Que Lent" Claude Debussy'ego. Autorem aranżacji muzycznych tego projektu był Gil Goldstein.

Ponadto, w ramach tegorocznej edycji Solidarity of Arts odbędzie się polska premiera współczesnej adaptacji opery Romana Statkowskiego pt. "Maria", pokazanej po raz pierwszy w 1906 r. w Warszawie. Unowocześnione dzieło, w inscenizacji Michaela Gielety, zostało zaprezentowane w 2011 r. podczas renomowanego festiwalu operowego Wexford Festival Opera w Irlandii, osiągając tam artystyczny sukces. Reżyser przeniósł XVII-wieczne realia Ukrainy z oryginału opery w czasy "Solidarności" lat 80. ubiegłego wieku.

Dzieło Statkowskiego, oparte na pierwszej polskiej romantycznej powieści poetyckiej Antoniego Malczewskiego "Maria" (1825), była wystawiane w Polsce sporadycznie, włącznie z premierą z początku XX wieku tylko sześć razy.

W trakcie Solidarity of Arts wystąpi także Maxim Vengerov, uważany za najwybitniejszego skrzypka naszych czasów. Artysta jest obecnie dyrektorem muzycznym prestiżowej International Menuhin Music Academy w Coppet pod Genewą. Vengerov wraz z najlepszymi uczniami tej szkoły wykona w Gdańsku utwory Bacha, Czajkowskiego i Mozarta.

Podczas festiwalu na Promenadzie Gwiazd, znajdującej się nieopodal Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, odciśnięte zostaną kolejne dłonie znanych artystów. Tym razem będą to: Urszula Dudziak i Bobby McFerrin. Do tej pory, trwały ślad zostawili tu m.in. Tomasz Stańko, Paweł Mykietyn, David Lynch, Faye Dunaway, Neville Marriner, Marcus Miller, John Scofield, Eddie Daniels i Lars Danielsson.

Festiwal Solidarity of Arts będzie też okazją do wręczenia Neptunów - przyznawanej od 2006 r. nagrody prezydenta Gdańska dla polskich i zagranicznych twórców, którzy pozostawiają trwały ślad w historii miasta. W tym roku laureatami tego wyróżnienia będą kompozytorka Elżbieta Sikora, rysownik i malarz Andrzej Dudziński oraz pisarz i scenarzysta Janusz Głowacki.

Tegoroczny festiwal zakończy 20 września przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Projekcja odbędzie się w kinie Neptun bez udziału mediów. Dwa dni później obraz będzie pokazany w Teatrze Wielkim w Warszawie. (PAP)

rop/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)