Notowania

wiadomości
07.08.2012 15:36

Bogdan Tosza wskazany na nowego dyrektora Filharmonii Krakowskiej

Bogdan Tosza, reżyser teatralny, publicysta i animator kultury będzie nowym dyrektorem naczelnym Filharmonii Krakowskiej. Zarząd województwa małopolskiego zdecydował we wtorek o zawnioskowaniu do ministra kultury o powołanie go na to stanowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bogdan Tosza, reżyser teatralny, publicysta i animator kultury będzie nowym dyrektorem naczelnym Filharmonii Krakowskiej. Zarząd województwa małopolskiego zdecydował we wtorek o zawnioskowaniu do ministra kultury o powołanie go na to stanowisko.

Wiosną tego roku zarząd województwa ogłosił konkurs na dyrektora naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, po tym jak z tej funkcji zrezygnował Paweł Przytocki. Żaden z kandydatów ubiegających się o stanowisko nie spełnił wymogów formalnych, dlatego władze regionu postanowiły wybrać nowego dyrektora w trybie bezkonkursowym.

"Konkurs zakończył się bez rozstrzygnięcia, jednak koncepcja programowa Bogdana Toszy zyskała duże uznanie wśród komisji konkursowej i zarządu województwa. Daje ona nadzieję na rozwój instytucji" - mówił dziennikarzom we wtorek marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.

Bogdan Tosza zadanie stojące przed nim uznał za "fascynujące". "Moja koncepcja wynika z pasji do muzyki i dotychczasowych doświadczeń w kierowaniu instytucjami kultury" - zaznaczył.

Według niego w sferze organizacyjnej najważniejszymi zadaniami będą dobre funkcjonowanie filharmonii w założonych ramach finansowych przy próbach powiększania dochodów własnych oraz przygotowanie do budowy nowej siedziby instytucji w ramach planowanego Centrum Muzyki w Krakowie.

W sferze artystycznej Filharmonia Krakowska ma się koncentrować wokół Karola Szymanowskiego i muzyki jego czasów, ze sztandarowym przedsięwzięciem - Festiwalem Muzycznym "Szymanowski i jego Europa" o charakterze międzynarodowym i interdyscyplinarnym.

"Trudno sobie wyobrazić, żeby instytucja mająca za patrona Karola Szymanowskiego nie była inicjatorem takiego przedsięwzięcia" - podkreślił.

Bogdan Tosza ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Reżyserii Dramatu Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie - uzyskał tam doktorat, a w 2010 roku habilitację.

W ostatnich latach był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz dyrektorem festiwalu Łódź Czterech Kultur. Wcześniej pełnił funkcję m.in. dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. (PAP)

rgr/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz