Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boliwia domaga się wyjaśnień od europejskich rządów

0
Podziel się:

La Paz ogłosiło, że będzie się domagało wyjaśnień od Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii.

Boliwia domaga się wyjaśnień od europejskich rządów
(Simon Wedege/CC/Wikimedia)

La Paz ogłosiło, że będzie się domagało wyjaśnień od Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii, gdyż w nocy z wtorku na środę odmówiły zgody na śródlądowanie na swych lotniskach boliwijskiego samolotu prezydenckiego w obawie, że leci nim Edward Snowden.

Boliwijski MSZ wezwał ambasadorów trzech pierwszych krajów oraz konsula Portugalii, aby złożyli wyjaśnienia w sprawie incydentu.

Prezydenta Boliwii, Evo Moralesa, poparli lewicowi przywódcy 12 państw Ameryki Południowej uczestniczący w czwartkowym szczycie Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR). Wyrazili oni oburzenie z powodu postępowania kilku państw europejskich, które odmówiły zgody na śródlądowanie techniczne lecącego z Moskwy samolotu z prezydentem Moralesem na pokładzie.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia Margallo ujawnił, że Hiszpania wraz z innymi państwami europejskimi otrzymała ostrzeżenie, że na pokładzie boliwijskiego samolotu jest Snowden. _ - Powiedzieli nam, że informacja jest jasna, że on jest w samolocie _ - przyznał w telewizji szef dyplomacji.

Nie chciał jednak ujawnić, kto przekazał ostrzeżenie, i czy on sam pozostawał w kontakcie z USA. Rząd hiszpański w reakcji na oświadczenie przywódców państw UNASUR wyraził _ szczere ubolewanie z powodu incydentu _.

Zapewnił, że nie wydał polecenia, aby zakazano lądowania boliwijskiemu prezydentowi. _ - Nasze działania zawsze zmierzały do szybkiego i zadowalającego rozwiązania problemu _ i w żadnym momencie nie opóźniano lądowania tego samolotu - zaznaczył w oświadczeniu.

Madryt podkreśla, że samolot prezydenta Moralesa musiał lądować w Wiedniu z przyczyn _ całkowicie niezależnych od woli hiszpańskiego rządu _, a _ hiszpańska przestrzeń powietrzna pozostawała przez cały czas całkowicie otwarta _.

Z wyjaśnień hiszpańskiego rządu wynika również, że wystąpił on na prośbę władz boliwijskich do innych rządów europejskich jako pośrednik, aby uzyskać ich zgodę na śródlądowanie boliwijskiego samolotu prezydenckiego.

Ostatecznie samolot Moralesa po starcie z Wiednia miał śródlądowanie na terytorium Hiszpanii, na lotnisku w Las Palmas, stolicy Wysp Kanaryjskich.

Według boliwijskiego MSZ wydarzenia miały nieco inny przebieg. Jak oświadczyła w piątek brazylijska minister komunikacji, Amanda Davila, prezydent Morales jest _ oburzony _ postępowaniem hiszpańskich władz, które sprawiło, że jego samolot miał kilkunastogodzinny postój na lotnisku w Wiedniu.

_ - Ambasador Hiszpanii w Wiedniu chciał bowiem osobiście sprawdzić, czy samolotem prezydenckim nie podróżuje Edward Snowden _, informatyk, który ujawnił skalę inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

30-letni Amerykanin wystąpił - na razie bezskutecznie - o azyl polityczny w wielu państwach. Informatyk ma wciąż przebywać na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, dokąd przyleciał 23 czerwca z Hongkongu.

Czytaj więcej w Money.pl
Boliwia żąda przeprosin po "skandalu" Samolot prezydenta został zmuszony do zmiany planu lotu w związku z tym, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podejrzewała, że na jego pokładzie może znajdować się Edward Snowden.
Skandal dyplomatyczny. Szukali Snowdena... Madryt zażądał inspekcji samolotu prezydenta Boliwii, czyniąc z tego warunek wydania zgody na przelot przez hiszpańską przestrzeń powietrzną.
Snowden wciąż prosi o azyl. Tym razem jednak... Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował na Twitterze, że Edward Snowden, oskarżany przez USA o ujawnienie tajnych informacji, wystąpił o azyl polityczny do kolejnych sześciu krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)