Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: do 26 czerwca prace nad ustawą ws. odpisu podatkowego

0
Podziel się:

Do 26 czerwca będą trwały prace nad projektem ustawy ws. zastąpienia
Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym - zapowiedział w poniedziałek minister
administracji i cyfryzacji Michał Boni. Dodał, że prowadzone są jeszcze konsultacje z mniejszymi
kościołami.

Do 26 czerwca będą trwały prace nad projektem ustawy ws. zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym - zapowiedział w poniedziałek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Dodał, że prowadzone są jeszcze konsultacje z mniejszymi kościołami.

Strona rządowa zawarła z Episkopatem Polski kompromis polegający na zastąpieniu Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. Jednak część mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych, m.in. Kościół prawosławny, nadal ma zastrzeżenia do tego rozwiązania.

Boni pytany w poniedziałek o projekt ustawy dot. odpisu podatkowego, odpowiedział: "Do 26 czerwca pracujemy nad wszystkimi wątkami". "Jeszcze konsultujemy z mniejszymi Kościołami niektóre kwestie. Myślę, że na początku lipca przedstawimy do publicznej konsultacji i do uzgodnień międzyresortowych ten tekst" - podkreślił szef MAC w Białymstoku.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy decydować mają obywatele w rozliczeniu PIT. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W pierwszych trzech latach po wprowadzeniu zmian państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji. Po trzech latach ma nastąpić weryfikacja funkcjonowania odpisu, wtedy też możliwa będzie ewentualna zmiana jego wysokości.

Zasady zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym zostaną określone w ustawie. Zgodnie z projektem założeń do niej Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) będzie się odbywało w taki sam sposób jak obecnie.

Upraszczając formę przekazywania części podatku, rząd proponuje, aby osoby starsze i pobierające emerytury mogły deklarować kwoty podatku za pośrednictwem ZUS i KRUS. Możliwość odliczenia 0,5 proc. podatku nie zmieni dotychczasowego odpisu 1 proc. na organizacje pożytku publicznego.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. (PAP)

pro/ kow/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)