Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: do tej pory przełączenie na sygnał cyfrowy przebiega sprawnie

0
Podziel się:

Według ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego proces wyłączania
naziemnej telewizji analogowej przebiega sprawnie. We wtorek w kraju ruszył trzeci etap cyfryzacji,
obejmujący obszar 365 gmin w kilku regionach, w tym na Podkarpaciu.

Według ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego proces wyłączania naziemnej telewizji analogowej przebiega sprawnie. We wtorek w kraju ruszył trzeci etap cyfryzacji, obejmujący obszar 365 gmin w kilku regionach, w tym na Podkarpaciu.

"Ten test, który przechodzimy teraz, związany z trudnościami technicznymi w związku z topografią terenu (tereny górzyste - PAP), moim zdaniem pokaże, czy to przedsięwzięcie nam się uda. Widać, po tych kilkunastu godzinach, że wszystko zdaje egzamin" - powiedział minister we wtorek na konferencji prasowej w Strzyżowie (Podkarpackie).

Zauważył, że obecnie w kraju z 45 urządzeń doświetlających włączonych jest 26, w tym 12 na Podkarpaciu. Stacje, urządzenia doświetlające, czyli tzw. przemienniki, to nadajniki małej mocy, przekazujące odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera.

"Można powiedzieć, że do końca dzisiejszego dnia przeszło dwie trzecie urządzeń doświetlających będzie działało. Jutro reszta" - podkreślił Boni.

Jego zdaniem, obecnie na ponad 5,7 mln osób, które otrzymały sygnał cyfrowy w obecnym przełączeniu, około 65-70 tys. jeszcze nie ma nowego sygnału, ale do środy popołudnia będą mieć.

Według wojewody podkarpackiej Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej dotychczasowe działania związane z przełączeniem sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy przebiegają zgodnie z założeniami.

"Mieszkańcy, którzy kontaktują się poprzez infolinię zgłaszają tylko i wyłącznie problemy techniczne, nie zgłaszają żadnych problemów z odbiorem sygnału cyfrowego" - zauważyła wojewoda.

Podkreśliła, że jest to dobra wiadomość, zwłaszcza że dotyczy ona tych terenów najtrudniejszych w regionie, czyli górzystych, gdzie ze względu na topografię terenu odbiór sygnału mógłby być zakłócony.

Minister zapewnił też, że do środy do godz. 18 wszystkie służby telewizyjne, informacyjne, wojewódzkie będą w gotowości, aby pomagać, wyjaśniać wszystkie kwestie związane z przejściem na sygnał cyfrowy.

Na Podkarpaciu kolejne wyłączenia telewizji analogowej nastąpią w kwietniu i czerwcu i lipcu. Obecne wyłączenie dotyczy połowy mieszkańców, głównie z najtrudniejszych pod względem topograficznym terenów.

Minister podziękował wojewodom wszystkich regionów, w których nastąpiło przełączenie z sygnału analogowego na cyfrowy, za dobrą akcję informacyjną. Przypomniał też, że w regionie pomocą w instalacji nowych urządzeń, umożliwiających odbiór telewizji cyfrowej służą m.in. harcerze, uczniowie czy strażacy z ochotniczych straży pożarnych.

Na Podkarpaciu akcję informacyjną rozpoczęto w listopadzie ub.r.

We wtorek o godz. 1 wyłączone zostały analogowe nadajniki naziemnej telewizji w Elblągu, Rzeszowie, Szczecinie i Wiśle, a o godz. 5 - w Warszawie. Sygnał MUX-3 (programy TVP) na głównych nadajnikach został włączony o godz. 5, a później, stopniowo, na stacjach doświetlających.

Trzeci już etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej objął obszar 365 gmin: 126 w woj. mazowieckim, 73 w woj. podkarpackim, 52 w woj. zachodniopomorskim, 51 w woj. śląskim, 19 w woj. warmińsko-mazurskim, 15 w woj. małopolskim, 12 w woj. pomorskim, 12 w woj. łódzkim, trzech w woj. opolskim i dwóch w woj. lubuskim. (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)