Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: kolejny etap cyfryzacji telewizji objął ponad 5,7 mln Polaków

0
Podziel się:

Kolejny etap przełączania sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy objął
ponad 5,7 mln Polaków - poinformował w środę minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Ten
trzeci etap przełączania sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy objął obszar 365 gmin.

Kolejny etap przełączania sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy objął ponad 5,7 mln Polaków - poinformował w środę minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Ten trzeci etap przełączania sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy objął obszar 365 gmin.

"Pomału ta operacja zmiany sygnału analogowego na sygnał cyfrowy dla 5 mln 730 tys. osób w tym etapie się kończy" - powiedział na konferencji prasowej Boni. Wcześniej wziął udział w wideokonferencji z wojewodami, którzy poinformowali go o przebiegu przełączania sygnału w poszczególnych województwach.

Jak podkreślił minister, najwięcej uwag zgłaszanych na specjalną infolinię wymagało jedynie ułożenia na nowo menu programów na pilocie do telewizora. "Na pewno po przejściu z analogu na cyfrę trzeba takiego ponownego sprawdzenia programów dokonać" - powiedział Boni.

Przełączanie sygnału analogowego telewizji naziemnej na cyfrowy w ramach trzeciego etapu cyfryzacji odbyło się we wtorek i środę. Dotyczyło okolic Elbląga, Szczecina, Rzeszowa, Warszawy i Wisły.

We wtorek w tych miastach wyłączono analogowe nadajniki naziemnej telewizji, aby na głównych nadajnikach emisji cyfrowego sygnału trzeciego multipleksu (MUX-3) uruchomić programy Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia.

W miejscowościach, do których nie dociera sygnał z głównych nadajników ze względu na np. ukształtowanie terenu, cyfrowa telewizja jest udostępniania za sprawą stacji doświetlających. "Gdybyśmy nie uruchomili tych urządzeń doświetlających, 46 w czasie tego przełączenia, 650 tys. nie miałoby sygnału cyfrowego" - podkreślił Boni. Specjalne nadajniki uruchomiono w woj. śląskim, podkarpackim i części małopolskiego.

Jak poinformował minister, prawie wszystkie stacje doświetlające działają poprawnie, trwają jeszcze prace w Stuposianach (Podkarpackie). "Myślę, że w ciągu kilkunastu godzin kwestia zostanie wyjaśniona. To jest kwestia odpowiedniego dotarcia i usytuowania tego sygnału, aby wszędzie dotarł" - powiedział.

Stacje doświetlające, czyli tzw. przemienniki, to nadajniki małej mocy, przekazujące odbity sygnał z głównych stacji nadawczych w rejony, do których on nie dociera.

Trzeci etap przełączania sygnału naziemnej telewizji na cyfrowy objął obszar 365 gmin: 126 w woj. mazowieckim, 73 w woj. podkarpackim, 52 w woj. zachodniopomorskim, 51 w woj. śląskim, 19 w woj. warmińsko-mazurskim, 15 w woj. małopolskim, 12 w woj. pomorskim, 12 w woj. łódzkim, trzech w woj. opolskim i dwóch w woj. lubuskim.

Kolejne etapy przełączania sygnału naziemnej telewizji z analogowego na cyfrowy odbędą się 22 kwietnia, 20 maja, 17 czerwca i 27 lipca.

Na cyfryzację sygnału telewizyjnego powinni być przygotowani użytkownicy indywidualnych anten oraz ci, którzy korzystają z anten zbiorczych, np. w budynkach wielorodzinnych. Aby poprawnie odebrać sygnał telewizyjny, odbiorniki powinny obsługiwać odpowiednie formaty. Cyfryzacja nie dotyczy abonentów sieci kablowych oraz platform satelitarnych - w ich przypadku o cyfryzację sygnału powinien zadbać operator.

Na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są dziś programy: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls2, TV4, TV6, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, T-TV. Kolejne programy mają pojawić się w pierwszej połowie 2014 r. - trwa konkurs na cztery nowe programy.

Informacje na temat cyfryzacji można znaleźć na stronie cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl. Działa też bezpłatna infolinia: 800 007 788. (PAP)

mca/ mce/ nno/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)