Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
środki
12.07.2010 19:07

Borkowski: potrzebne zwiększenie środków na Partnerstwo Wschodnie

Zwiększenie środków w budżecie Unii Europejskiej jest kluczowe dla realizacji celów Partnerstwa Wschodniego - ocenił wiceszef MSZ Jan Borkowski podczas inauguracji Warszawskiej Konferencji Wschodnioeuropejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zwiększenie środków w budżecie Unii Europejskiej jest kluczowe dla realizacji celów Partnerstwa Wschodniego - ocenił wiceszef MSZ Jan Borkowski podczas inauguracji Warszawskiej Konferencji Wschodnioeuropejskiej.

Borowski, który wziął udział w sesji dotyczącej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, ocenił, że jedynie poprzez zapewnienie większych środków w budżecie UE można przyspieszyć wzmacnianie współpracy ze wschodnimi sąsiadami, zarówno w wymiarze stosunków dwustronnych, jak też wielostronnej współpracy regionalnej.

"W tej chwili najważniejsze jest, aby projekty rozpoczęte w ramach Partnerstwa Wschodniego były w pełni realizowane i odpowiadały na oczekiwania naszych partnerów ze Wschodu. Bez odpowiedniej pozycji w budżecie UE na lata 2014-2020 pełna realizacja celów Partnerstwa nie będzie możliwa" - powiedział Borkowski.

Podkreślił, że Polska, dla której Partnerstwo Wschodnie jest jednym z najważniejszych priorytetów w polityce zagranicznej, będzie zabiegała podczas swojej prezydencji w Unii Europejskiej (druga połowa 2011 roku) o zwiększenie środków na realizację tej inicjatywy.

"Dopiero rozpoczyna się praca nad wieloletnimi ramami budżetowymi na lata 2014-2020. W ramach tej perspektywy chcielibyśmy zapewnić większe środki na Europejską Politykę Sąsiedztwa, a tym samym na Partnerstwo Wschodnie. To będzie jeden priorytetów naszego przewodnictwa w Unii w 2011 roku" - zapewnił wiceszef MSZ.

"W ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE będziemy chcieli dyskutować na temat nowej perspektywy finansowej UE, aby poprzez zwiększenie środków na realizację Partnerstwa Wschodniego dodać tej inicjatywie więcej dynamiki. Zorganizujemy także spotkania na szczeblach międzyresortowych, a także wspólne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE i Partnerstwa, aby w ten sposób realizować promocję krajów, które są sąsiadami UE i to na kierunku, który z punktu widzenia Polski jest bardzo istotny" - powiedział Borkowski.

Zapewnił także, że podczas polskiej prezydencji kontynuowane będą negocjacje dotyczące liberalizacji ruchu wizowego ze wschodnimi sąsiadami UE.

"Będziemy kontynuowali te negocjacje, które już odbywają się z Ukrainą, a wkrótce rozpoczną się z Mołdową. Wiemy, że kwestia wiz to bardzo ważna sprawa dla naszych wschodnich sąsiadów i jesteśmy przekonani, że postęp w tej kwestii jest bardzo realny" - podkreślił Borkowski.

Celem oraz głównym tematem siódmej sesji Warszawskiej Konferencji Wschodnioeuropejskiej organizowanej przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego jest m.in. zbliżenie obywateli sześciu krajów należących do Partnerstwa Wschodniego ze społeczeństwami europejskimi.

Partnerstwo Wschodnie to zgłoszona przez Polskę i Szwecję inicjatywa zbliżania do Unii Europejskiej jej sześciu wschodnich sąsiadów: Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi. PW nie zakłada członkostwa tych krajów w UE. Przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem. (PAP)

agy/ ura/ gma/

Tagi: środki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz