Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borusewicz: duży potencjał współpracy Kanady i Polski

0
Podziel się:

Marszałek polskiego Senatu Bogdan Borusewicz wystąpił w środę w kanadyjskim
Senacie, wyrażając podziękowanie za przyjaźń Kanady wobec Polski oraz przedstawiając perspektywy
dalszej współpracy obu krajów.

Marszałek polskiego Senatu Bogdan Borusewicz wystąpił w środę w kanadyjskim Senacie, wyrażając podziękowanie za przyjaźń Kanady wobec Polski oraz przedstawiając perspektywy dalszej współpracy obu krajów.

Borusewicz przebywa w Kanadzie z kilkudniową wizytą parlamentarną. Wystąpienie zagranicznego polityka w Senacie jest wyjątkowym wydarzeniem w kanadyjskim parlamencie. "To wystąpienie zostało bardzo dobrze odebrane, zarówno przez partię rządzącą, jak i opozycję" - powiedział Borusewicz PAP.

Marszałek Senatu podziękował Kanadyjczykom za solidarność z Polakami pod katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. "Ogłoszenie przez premiera Stephena Harpera żałoby narodowej w Kanadzie i jego udział w mszy żałobnej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej to wyrazy prawdziwej przyjaźni" - podkreślił Borusewicz. Wcześniej, podczas wtorkowego nieplanowanego spotkania Harper przekazał Borusewiczowi flagę kanadyjską, która w dniu żałoby zawisła przed budynkiem parlamentu w Ottawie, oraz księgi kondolencyjne.

Borusewicz podkreślił w swoim wystąpieniu, że zmiany w Polsce doprowadziły do dobrych rezultatów gospodarczych. "Obecnie - jako jedyny kraj na starym kontynencie - zanotowaliśmy wzrost dochodu narodowego" - powiedział, zwracając uwagę na duży potencjał współpracy obu krajów zarówno w ramach NATO, rosnących związków między Kanadą a Unią Europejską, jak i Partnerstwa Wschodniego.

"Areną takiej współpracy o˙dużym potencjale może być Partnerstwo Wschodnie" - wskazał Borusewicz, przypominając o tej polsko-szwedzkiej inicjatywie, która ma na celu propagowanie demokracji i gospodarki rynkowej w Europie Wschodniej, szczególnie na Ukrainie, a także na Kaukazie.

"Szczególne słowa wdzięczności przekazuję również na ręce Państwa Senatorów za bezpieczne przechowanie na terenie Kanady cennych dóbr polskiej kultury w trudnych latach II wojny światowej" - powiedział Borusewicz, przypominając, że w Ottawie przechowane zostały arrasy wawelskie, regalia królów polskich, koronacyjny miecz, Biblia Gutenberga, Psałterz Dawidowy, Kazania Świętokrzyskie oraz złoto ze skarbca narodowego.

Borusewicz przekazał bibliotece kanadyjskiego parlamentu wykonany w drukarni Św. Wojciecha w Pelplinie reprint Biblii Gutenberga - dwutomowy, ważący 30 kilogramów podarunek w specjalnej skórzanej walizce. "Przekazałem ten dowód wdzięczności za przechowanie naszych skarbów narodowych i znacznej ilości polskiego złota. Nikt wcześniej Kanadyjczykom za to nie podziękował, a ja bardzo chciałem to uczynić" - powiedział Borusewicz PAP.

W wystąpieniu w kanadyjskim Senacie Borusewicz nawiązał też do pomocy, jakiej w latach 90. parlament Kanady udzielał polskiemu Sejmowi i tworzącemu się na nowo Senatowi. Przypomniał, że Kanada była pierwszym państwem członkowskim NATO, które ratyfikowało protokoły akcesyjne Polski, Czech i Węgier.

Borusewicz podziękował Kanadyjczykom za liczne gesty przyjaźni w przeszłości. Podkreślił, że to polska imigracja zbliżyła Polskę i Kanadę, która umożliwiła Polakom osiedlenie się w tym kraju. Przypomniał też, że pierwsi polscy emigranci przybywali do Kanady w 1858 roku, a jednym z deputowanych do pierwszego kanadyjskiego parlamentu był Alexander Kierzkowski, polski uchodźca po powstaniu listopadowym. Borusewicz zwrócił uwagę, że w Kanadzie mieszka około miliona osób z polskimi korzeniami, i wyraził uznanie dla kanadyjskiej formuły wielokulturowości.

Wizyta w kanadyjskim parlamencie i spotkanie z przewodniczącym Senatu Noelem Kinsellą były kolejnym etapem wizyty Borusewicza w Kanadzie. Poza licznymi spotkaniami z Polonią Borusewicz spotkał się też we wtorek z przedstawicielami kanadyjskiego rządu, m.in. z ministrem ds. imigracji Jasonem Kenneyem oraz ministrem spraw zagranicznych Lawrence Cannonem. Borusewicz powiedział PAP, że z ministrem Cannonem rozmawiał m.in. o stosunkach polsko-kanadyjskich oraz wzajemnym wsparciu obu krajów w organizacjach międzynarodowych. Marszałek Senatu zaprosił też Kanadę do wsparcia Partnerstwa Wschodniego oraz powtórzył zaproszenie polskiego ministra spraw zagranicznych do Krakowa na dziesięciolecie Wspólnoty Demokracji.

W czasie dalszej wizyty w Kanadzie Borusewicz odwiedzi prowincję Manitoba, wróci także jeszcze do Toronto.

Anna Lach (PAP)

lach/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)