Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borusewicz: Egipt wiąże oczekiwania z polską prezydencją

0
Podziel się:

Egipt wiąże z polską prezydencją oczekiwanie na większe zrozumienie i większe
wsparcie ze strony Unii Europejskiej dla przemian, które zachodzą w tym państwie - powiedział we
wtorek w Kairze marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Egipt wiąże z polską prezydencją oczekiwanie na większe zrozumienie i większe wsparcie ze strony Unii Europejskiej dla przemian, które zachodzą w tym państwie - powiedział we wtorek w Kairze marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Borusewicz rozpoczął tego dnia trzydniową wizytę w Egipcie, której celem jest wsparcie egipskich przemian demokratycznych. Marszałkowi Senatu towarzyszą m.in. działacze opozycji demokratycznej w PRL: Zbigniew Bujak i Henryk Wujec, obecnie doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pierwszego dnia pobytu w Egipcie Borusewicz spotkał się wicepremierem Jahją al-Gamalem oraz szefem dyplomacji Egiptu Nabilem el-Arabim. Planowane wcześniej spotkanie z premierem Esamem Szarafem odwołano.

Po spotkaniu z szefem MSZ Egiptu Borusewicz powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła stosunków Unii Europejskiej z Egiptem, prezydencji Polski, a także bieżącej sytuacji i zmian zachodzących w tym kraju.

"Egipt z przewodnictwem Polski w Radzie UE wiąże oczekiwanie większego zrozumienia przez Unię i większego wsparcia dla przemian, które trwają w tym państwie" - oświadczył marszałek Senatu.

Borusewicz poinformował te, że zapewnił el-Arabiego, iż w Polsce zainteresowanie sprawami Egiptu jest bardzo duże, o czym świadczy m.in. jego wizyta w tym kraju. Jak zaznaczył, "Polska rozumie to wszystko, co się dzieje w Egipcie, rozumie jego problemy, ponieważ przechodziła przez podobny okres trzydzieści lat temu".

"Dla nas placem Tahrir była Stocznia Gdańska w sierpniu 1980 roku" - podkreślił Borusewicz.

Przedstawicielka egipskiego MSZ Mona Omar powiedziała dziennikarzom, że Polska jest w Egipcie znana jako kraj o wspaniałych doświadczeniach z demokracją. "Egipcjanie bardzo chcieliby skorzystać z tych doświadczeń. Jesteśmy otwarci na wszelkie porady i wskazówki" - oświadczyła.

Zapewniła, że polskie doświadczenie transformacji ustrojowej jest w Egipcie bardzo uważnie studiowane. "Sądzimy, że możemy przynajmniej część wniosków z waszej historii wykorzystać w naszej transformacji" - dodała. Podkreśliła, że Egipt bardzo docenia wsparcie udzielane przez Polskę.

Wizyta polskiej delegacji przypada w niełatwym dla Egiptu momencie. Wśród mieszkańców tego kraju narasta bowiem frustracja ze względu na to, że w pięć miesięcy od powstania, które 11 lutego obaliło prezydenta Hosniego Mubaraka, niewiele zmieniło się w ich ojczyźnie. Zamieszki i protesty rozszerzają się, ponieważ zdaniem wielu, wojskowe władze, które objęły wówczas rządy, nie spieszą się z osądzeniem policjantów i przedstawicieli poprzedniego reżimu, obwinianych o śmierć niemal 900 protestujących.

Z Kairu Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ jo/ kar/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)