Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 14:57

Borusewicz: tegoroczny Dzień Polonii obchodzony będzie w Czechach

W tym roku Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony będzie w Czechach - podał w poniedziałek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Jak dodał, w Czechach oprócz spotkań z rodakami, planuje rozmowy z miejscowymi władzami nt. sytuacji polskiej mniejszości.

Podziel się
Dodaj komentarz

W tym roku Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony będzie w Czechach - podał w poniedziałek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Jak dodał, w Czechach oprócz spotkań z rodakami, planuje rozmowy z miejscowymi władzami nt. sytuacji polskiej mniejszości.

Borusewicz spotkał się w poniedziałek z przebywającym z dwudniową oficjalną wizytą w Polsce przewodniczącym Senatu Czech Milanem Stechem.

Jak podkreślił, jednym z tematów rozmów była sytuacja polskiej mniejszości. W jego ocenie Polacy mieszkający w Czechach mają dość dobre warunki funkcjonowania, a wszelkie problemy mają raczej charakter incydentalny.

Dlatego - jak zapowiedział - "w tym roku Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą odbędzie się właśnie w Czechach". Jak zapewnił, podczas wizyty będzie spotykał się z miejscowymi władzami i przedstawicielami czeskiego parlamentu, z którymi poruszy najważniejsze kwestie dot. funkcjonowania Polonii w Czechach.

Z kolei Stech oświadczył, że Polacy są ważną mniejszością narodową w Czechach. Jak podkreślił, zależy mu na tym, aby wzajemne relacje polsko-czeskie były jak najlepsze, gdyż jest to także podstawa budowania głębszych i bardziej stabilnych relacji gospodarczych.

Przewodniczący czeskiego Senatu poinformował, że z Borusewiczem poruszył także kwestie m.in. współpracy bilateralnej obu Senatów, współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej.

Z danych polskiego i czeskiego resortu gospodarki wynika, że mimo spowolnienia gospodarczego wartość wzajemnej wymiany handlowej wzrosła w ubiegłym roku do ok. 15 mld euro. W ciągu kilku ostatnich lat wzajemny handel zwiększył się o jedną czwartą.

W programie wizyty Stecha w Polsce jest także spotkanie z wicemarszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Ponadto szef czeskiego Senatu w Kutnie rozmawiać będzie z przedstawicielami lokalnego biznesu.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja. W tym roku będzie obchodzony już po raz dwunasty. W poprzednich latach dzień ten obchodzony był m.in. na Ukrainie, w Grecji i w Rosji. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Senatu "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków". (PAP)

agy/ son/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz