Notowania

wiadomości
06.05.2011 15:18

Borusewicz: Ukraińcy chcą się wzorować na polskiej reformie samorządowej

Ukraińcy chcą wzorować swoją reformę samorządową na polskich doświadczeniach - powiedział w piątek w Winnicy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który rozpoczął tego dnia dwudniową wizytę na Ukrainie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraińcy chcą wzorować swoją reformę samorządową na polskich doświadczeniach - powiedział w piątek w Winnicy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który rozpoczął tego dnia dwudniową wizytę na Ukrainie.

W Winnicy i Berdyczowie obchodzony jest w tym roku 10. Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Senat jest opiekunem polskiej diaspory.

Polska delegacja wizytę na Ukrainie rozpoczęła od spotkania w Winnicy z przedstawicielami lokalnych władz, m.in.: gubernatorem obwodu winnickiego Mykołą Dżygą i przewodniczącym Rady obwodu winnickiego Serhijem Tatusiakiem. Marszałkowi towarzyszą posłowie, senatorowie i przedstawiciele organizacji polonijnych.

Po spotkaniu Borusewicz podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że w polskiej delegacji są też samorządowcy, m.in. z województwa świętokrzyskiego, którzy utrzymują ścisłe kontakty z Winnicą oraz innymi miastami obwodu winnickiego. "Uważam, że polsko-ukraińska współpraca samorządowa jest niezmiernie ważna i trzeba ją wspierać" - powiedział marszałek.

Zwrócił uwagę, że miejscowe władze bardzo pozytywnie oceniły polską reformę samorządową, stawiając ją jako wzór dla własnych przemian w tym zakresie. "Mówiono w czasie tego spotkania, że samorząd w Polsce jest wzorem i miejscowe władze chcą przeprowadzić taką reformę samorządową, jaką my przeprowadziliśmy w Polsce" - powiedział Borusewicz.

Poinformował też, że spotka się z szefem ukraińskiego parlamentu - Rady Najwyższej - Wołodymyrem Łytwynem, z którym będzie rozmawiał na temat europejskich aspiracji Ukrainy. Podkreślił, że jest to jego trzecie już spotkanie z szefem ukraińskiego parlamentu w ciągu pół roku.

"Za kilka dni jedziemy wspólnie do Strasburga i to będzie czwarte spotkanie. Będziemy rozmawiać na temat współpracy parlamentarnej" - powiedział Borusewicz. Jak zaznaczył, ma pewne pomysły dotyczące tej kwestii. Zastrzegł, że nie chce na razie o nich mówić. Powiedział tylko, że są one związane z Euro 2012.

"Będę też rozmawiał na temat współpracy polsko-ukraińskiej, na temat kontaktów między naszymi państwami, które się bardzo dobrze rozwijają" - dodał. W jego ocenie świadczy o tym duża częstotliwość wzajemnych wizyt na wysokim szczeblu.

Marszałek dodał, że przedmiotem jego rozmów z Łytwynem będzie też koncepcja budowy ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk. "Ukraińcy na każdym spotkaniu o tym wspominają. Prezydent Ukrainy wielokrotnie w tym roku już o tym mówił i widać z ich strony pewne zniecierpliwienie brakiem decyzji po stronie polskiej" - powiedział.

Po spotkaniu z lokalnymi władzami ukraińskimi marszałek Bogdan Borusewicz udał się na rozmowy z przedstawicielami Polonii.

Z Winnicy Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ la/ ro/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz