Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bp Ryś: podstawową wspólnotą Kościoła jest parafia

0
Podziel się:

Podstawową wspólnotą Kościoła jest parafia i ewangelizacja powinna odbywać
się w parafii - powiedział w Warszawie przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji bp
Grzegorz Ryś podczas otwarcia II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.

Podstawową wspólnotą Kościoła jest parafia i ewangelizacja powinna odbywać się w parafii - powiedział w Warszawie przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś podczas otwarcia II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.

Ewangelizacja nie może odbywać się poza parafią. Ewangelizacja musi odbywać się w parafii i przez parafię - mówił bp Ryś do uczestników kongresu, który rozpoczął się w czwartek na warszawskim Ursynowie, w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.

Zdaniem bpa Rysia, kluczowym pojęciem w nowej ewangelizacji jest "nawrócenie pastoralne", czyli wyjście na zewnątrz swojej wspólnoty, rozumianej także jako parafia z misją. "O nawróceniu pastoralnym mówi się kiedy od działań, mających charakter konserwujący, przechodzimy do działań misji permanentnej" - tłumaczył bp Ryś. To nawrócenie ma dotyczyć wspólnot w Kościele, więc także parafii - dodał.

Parafie muszą stawać się - jak podkreślił bp Ryś - "konkretnymi, a nie abstrakcyjnymi, wspólnotami wiary". "Istotne jest więc, by parafie stanowiły takie wspólnoty, gdzie się razem przeżywa wiarę. Kluczem do tego, i to nie jest nowość, jest właśnie ewangelizacja" - mówił hierarcha. Dodał, że ważne jest też pytanie o postawę księży przy analizie tego, czy parafia działa jako wspólnota. "Ewangelizacja nie jest bowiem dziełem jednego człowieka, prywatną inicjatywą, ewangelizuje Kościół jako wspólnota" - przypomniał bp Ryś.

Misją Kościoła jest ewangelizacja, a Kościół realizuje się dla każdego z nas w sposób taki najprostszy i najbliższy w parafii, bo "podstawową wspólnotą Kościoła jest parafia" - podkreślił.

Nawiązując do hasła kongresu "Obudzić olbrzyma", bp Ryś podkreślił, że parafia bardzo często jest "uśpionym olbrzymem". "Obudzić olbrzyma" to znaczy - "obudzić świeckich w parafii, bo świeccy są podmiotem życia parafialnego".

Proboszcz jednej z największej parafii warszawskiej Wniebowstąpienia Pańskiego ks. Dariusz Gas, który jest gospodarzem kongresu, powiedział PAP, że kongres pomoże mu, aby jego parafia była wspólnotą "jeszcze bardziej żywą i dynamiczną; kongres da pewne wskazówki, pewną wizję, jak to dzieło ewangelizacji w parafii realizować".

Podczas czterodniowych obrad kongresu prowadzone będą rekolekcje ewangelizacyjne przez przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji bp. Grzegorza Rysia, konferencje, warsztaty, wspólne modlitwy i msze św., wieczór świadectw, koncert, piknik rodzinny i wyjście ewangelizacyjne "od drzwi do drzwi" w parafii ursynowskiej.

W kongresie uczestniczą goście z Włoch, Francji i USA, a także proboszczowie, rektorzy, opiekuni wspólnot i ruchów kościelnych oraz ich liderzy, jak również katecheci i członkowie parafialnych rad duszpasterskich. (PAP)

skz/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)