Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Branża farmaceutyczna i aptekarze z obawami wobec ustawy refundacyjnej

0
Podziel się:

Wykreślenie z ustawy refundacyjnej przepisu nakazującego firmom
farmaceutycznym przekazywanie 3 proc. zysku z refundacji leków pozytywnie ocenia branża
farmaceutyczna, ale ma ona wiele innych zastrzeżeń. Obawy związane z ustawą wyrażają też aptekarze.

Wykreślenie z ustawy refundacyjnej przepisu nakazującego firmom farmaceutycznym przekazywanie 3 proc. zysku z refundacji leków pozytywnie ocenia branża farmaceutyczna, ale ma ona wiele innych zastrzeżeń. Obawy związane z ustawą wyrażają też aptekarze.

Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych. Ustawa ta, wchodząca w skład pakietu ustaw zdrowotnych przygotowanych przez rząd, budziła najwięcej kontrowersji. Przyjęta w czwartek przez Sejm senacka poprawka zakłada wykreślenie z ustawy refundacyjnej zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. z zysku z refundacji. Pieniądze te miały być przeznaczane na badania niekomercyjne - m.in. porównywanie leków generycznych. Zapis ten budził zastrzeżenia m.in. senackiej komisji ustawodawczej; komisja kwestionowała jego konstytucyjność.

Poprawienie ustawy cieszy branżę farmaceutyczną, choć nadal ma ona do niej zastrzeżenia. "Cieszą nas te poprawki, o które zwracaliśmy się i wykazywaliśmy ich niekonstytucyjność, bo chodziło tu nie tylko o interes branży, ale o interes prawa i państwa prawa, które chcielibyśmy, żeby funkcjonowało" - powiedziała PAP prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, Irena Rej.

"Jesteśmy zadowoleni, ale nie czujemy, że coś nam specjalnie oddano, dlatego że takiego zapisu nigdy po prostu nie powinno być" - dodała.

Zaznaczyła jednocześnie, że jej branża ma zastrzeżenia do wprowadzania sztywnych marż i cen na leki. "Mamy pewne wątpliwości czy to jest rozwiązanie na miarę państwa, które szczyci się, że ma wolnorynkową gospodarkę" - powiedziała.

"No i sprawa najistotniejsza - że mimo naszych usilnych zabiegów utrzymano w ustawie restrykcyjny system kar za różnego rodzaju przewinienia. Kara musi być adekwatna do stopnia szkodliwości społecznej, a przyjęto rozwiązanie - jak cię złapiemy, to wyciśniemy z ciebie wszystkie soki. To jest rzecz niespotykana w żadnym prawodawstwie i powoduje, że firma musi tworzyć ogromne rezerwy na poczet tych kar" - podkreśliła Rej.

Obawy wobec ustawy wyraża też wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Krzysztof Przystupa. "Aptekarzy niepokoją umowy, jakie będą musieli zawierać z NFZ, a które nie wiadomo jak będą wyglądały w praktyce - czy nie będzie to jakiś dyktat albo warunki, których wielu aptekarzy nie będzie w stanie spełnić" - powiedział PAP Przystupa.

"Niepokoi nas też sprawa marż. Z tego, co mówi ministerstwo ma być lepiej, natomiast dopóki nie widzimy przepisów okołoustawowych, jak to będzie liczone, to trudno nam się dzisiaj do tego ustosunkować i bardzo się martwimy, tym bardziej, że sytuacja wielu aptek, szczególnie tych małych jest po prostu trudna" - dodał.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak powiedział PAP, że rząd zaakceptował wykreślenie przepisu o przekazywaniu 3 proc. zysku z refundacji, aby nie dopuścić do całkowitego zablokowania wejścia ustawy w życie. "Ustawa wnosi wiele nowatorskich rozwiązań w systemie obrotu lekiem od producenta do pacjenta, a rozwiązania, dotyczące 3-procentowej opłaty było uznane przez komisję ustawodawczą Senatu, jako mogące rodzić problemy konstytucyjności ustawy. Zostało to zgłoszone podczas prac w Senacie, jako istotny warunek, który może spowodować, że ustawa nie będzie mogła zafunkcjonować, a zależy nam bardzo, żeby funkcjonowała z tymi nowatorskimi rozwiązaniami" - powiedział Fronczak.

Posłowie poparli w czwartek ponad 90 senackich poprawek. Większość z nich miała charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Może on ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)

js/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)