Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brazylia: Uchwalono surową ustawę antykorupcyjną

0
Podziel się:

Po rekordowo krótkiej procedurze brazylijski Kongres uchwalił w
piątek surową ustawę antykorupcyjną, która nakłada na posługujące się łapówkami firmy kary w
wysokości do 20 proc. ich rocznych obrotów lub do kwoty 60 mln reali (26,2 mln dolarów).

Po rekordowo krótkiej procedurze brazylijski Kongres uchwalił w piątek surową ustawę antykorupcyjną, która nakłada na posługujące się łapówkami firmy kary w wysokości do 20 proc. ich rocznych obrotów lub do kwoty 60 mln reali (26,2 mln dolarów).

Inne przewidziane w ustawie sankcje to zawieszenie działalności firmy, skonfiskowanie jej aktywów lub nawet jej rozwiązanie.

Uchwalenia takiej ustawy domagała się od Brazylii grupująca 34, w większości bogate państwa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Brazylia nie jest członkiem OECD, ale przystąpiła do jej konwencji o zwalczaniu korumpowania zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach gospodarczych i jeszcze w 2007 roku poproszono ją o przyspieszenie wprowadzania postanowień konwencji w życie.

Ustawa pojawiła się w czasie trwających w Brazylii od czerwca społecznych protestów, których uczestnicy piętnują nieudolność i skorumpowanie władz.

Uchwalona z inicjatywy rządu prezydent Dilmy Rousseff ustawa dotyczy zarówno łapownictwa firm brazylijskich wobec zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, jak i łapownictwa jakichkolwiek firm wobec przedstawicieli władz brazylijskich.

Do tej pory w Brazylii za czynną lub bierną korupcję karane były tylko osoby fizyczne, natomiast firmy nie ponosiły odpowiedzialności za wypłacanie łapówek przez ich pracowników. (PAP)

dmi/ ap/

14316410

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)