Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bronisław Komorowski o sytuacji na Białorusi

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski w "Salonie politycznym" Trójki o
sytuacji na Białorusi:

bEgoWpAR

Prezydent Bronisław Komorowski w "Salonie politycznym" Trójki o sytuacji na Białorusi:

"Państwo polskie stoi na stanowisku ochrony mniejszości polskiej na Białorusi, ale musimy pamiętać o tym, że mniejszość na Białorusi to są obywatele państwa białoruskiego, więc walcząc o ich uprawnienia musimy się kierować zasadami obowiązującymi w relacjach między państwami (...).

(Państwo polskie - PAP) dysponuje przede wszystkim możliwością wspierania prodemokratycznych dążeń Białorusi. Im większe będą represje, tym państwo, społeczeństwo polskie, zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego, będzie solidaryzowało się - w moim przekonaniu - i będzie współdziałało na rzecz demokracji na Białorusi.

bEgoWpAT

(...) Dzisiaj odpowiedzią musi być zdecydowana solidarność z demokratami na Białorusi, z naszymi rodakami na Białorusi, a jeśli zaostrzyłyby się represje w sposób dramatyczny, to warto pamiętać i przypominać to, że państwo polskie może stosować ułatwienia także w zakresie prawa o azylu dla osób, które będą szukały bezpiecznej egzystencji (...), ja mam w ręku m.in. kwestie związane z obywatelstwem, to też jest pewna broń.

Uważam, że państwo polskie w sytuacji zagrożenia obywateli białoruskich powinno stosować szczególne ułatwienia, tryb ułatwiający ewentualne uzyskiwanie obywatelstwa polskiego.

(...) Ja bym nie namawiał wolnego świata, aby w ogóle abstrahował od istnienia takiej czy innej władzy na Białorusi, trzeba oddziaływać na władze, pomagać społeczeństwu białoruskiemu".(PAP)

hgt/ par/ jbr/

bEgoWpBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)