Notowania

dzieci
29.04.2010 17:35

Bruksela podzieliła 90 mln euro na owoce dla dzieci

Wśród największych beneficjentów unijnego programu są: Włochy, Niemcy, Rumunia i Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

*Celem akcji, która trwa już drugi rok, jest krzewienie zdrowego trybu życia i prawidłowej diety wśród dzieci w wieku szkolnym. Te nawyki, przekonuje KE, utrzymują się w późniejszych latach życia.*

Program _ Owoce w szkole _ przewiduje rocznie do podziału 90 mln euro z budżetu UE na wzbogacenie diety uczniów w warzywa i owoce. Na udział w akcji zdecydowało się 25 z 27 państw członkowskich (bez Finlandii i Szwecji). Głównymi beneficjentami programu są Włochy (21 mln euro), Niemcy (10 mln euro), Rumunia (9,6 mln euro) oraz Polska (9,2 mln euro).

Program _ Owoce w szkole _ ma zachęcić młodych ludzi do wyrabiania dobrych nawyków żywieniowych. Oprócz finansowania zakupu owoców i warzyw dla szkół, zakłada też zaangażowanie władz w szerzenie wiedzy na temat zdrowej diety.

KE szacuje, że około 22 mln dzieci w Unii Europejskiej boryka się z nadwagą, a ponad 5 mln jest otyłych. Poprawienie nawyków żywieniowych ma w dużej mierze pomóc w zwalczaniu tego problemu.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne spożycie 400 gramów owoców i warzyw netto na osobę. Większość Europejczyków nie osiąga tego celu, a tendencja zniżkowa jest szczególnie widoczna u młodych ludzi.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Przeciętne kieszonkowe polskiego dziecka to 56 zł ]( http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/przecietne;kieszonkowe;polskiego;dziecka;to;56;zl,220,0,594652.html )
Tagi: dzieci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz