Notowania

sytuacja na białorusi
19.12.2012 17:52

Brytyjscy aktorzy apelują na rzecz więźniów politycznych na Białorusi

Brytyjscy aktorzy, w tym Ralph Fiennes i Alan Rickman, nagrali apel do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona o działanie w sprawie więźniów politycznych na Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Brytyjscy aktorzy, w tym Ralph Fiennes i Alan Rickman, nagrali apel do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona o działanie w sprawie więźniów politycznych na Białorusi. Został on zamieszczony na stronie internetowej dziennika _ Guardian _.

Aktorzy mówią, że pragną zwrócić uwagę na sytuację takich więźniów politycznych, jak lider opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi z 2010 r. Mikoła Statkiewicz czy szef Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ Aleś Bialacki.

Podkreślają, że Bialacki jest poddawany psychicznym oraz fizycznym torturom i odbywa wyrok w warunkach, które są nie do zniesienia. Nawiązują też do brutalnego zdławienia w Mińsku protestów po wyborach prezydenckich sprzed dwóch lat. _ - 19 grudnia 2010 r. blisko tysiąc osób zostało aresztowanych i od tego czasu nasila się spirala przemocy _ - przypominają aktorzy._ _

_ - Apeluję do Davida Camerona, premiera mojego kraju, aby zakłócił sen sumień i wezwał Alaksandra Łukaszenkę, ostatniego dyktatora Europy, do zaprzestania dręczenia własnego narodu i zwolnienia wszystkich więźniów politycznych do Nowego Roku _ - mówią aktorzy.

Nagranie zostało wykonane z inicjatywy białoruskiego Teatru Wolnego, który działa na Białorusi w podziemiu, ale często występuje za granicą.

Współzałożycielka teatru Natalla Kalada podkreśliła w środę na stronie opozycyjnego portalu białoruskiego Karta'97, że władze Białorusi nie chcą uznać istnienia więźniów politycznych._ - Dziś w więzieniach Białorusi wciąż przebywa 14 więźniów politycznych _ - oznajmiła.

Kalada oraz jej mąż Mikałaj Chalezin, drugi współzałożyciel teatru, mieszkają obecnie na emigracji w Wielkiej Brytanii. W maju zespół wystawił na deskach teatru The Globe _ Króla Leara _ Szekspira, a kolejną premierę planuje w przyszłym roku na scenach londyńskiego teatru Young Vic.

Na początku grudnia milicja białoruska wdarła się na spektakl Teatru Wolnego w Mińsku. Zespół prezentował wówczas spektakl polityczny o losach białoruskiego biznesmena Anatola Krasouskiego, który był jednym z liderów białoruskiej opozycji pod koniec lat 90. Krasouski zaginął bez wieści w 1999 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Eurosceptycy z rekordowym poparciem Eurosceptyczna brytyjska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa ma największy w historii wskaźnik wyborczego poparcia - 14 proc.
Zaskakujący wynik szczytu. Nowy układ sił w Europie? _ - Zawiązanie sojuszu jest najważniejszym wydarzeniem ostatniego spotkania _.
Brytyjski szantaż. Cameron w pułapce Żądania dotyczące przyszłego budżetu Unii Europejskiej są niemal nie do przyjęcia dla pozostałych państw członkowskich.
Tagi: sytuacja na białorusi, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz