Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjski okręt podwodny wystrzelił kolejne rakiety przeciw Libii

0
Podziel się:

Jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wystrzelił zdalnie
naprowadzane rakiety Tomahawk w ramach drugiej fazy ataków na libijski system obrony powietrznej -
poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wystrzelił zdalnie naprowadzane rakiety Tomahawk w ramach drugiej fazy ataków na libijski system obrony powietrznej - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Po raz drugi W.Brytania wystrzeliła naprowadzane rakiety Tomahawk z okrętu podwodnego klasy Trafalgar znajdującego się na Morzu Śródziemnym w ramach skoordynowanego planu koalicji mającego na celu wyegzekwowanie przestrzegania rezolucji - poinformował w oświadczeniu rzecznik brytyjskiego sztabu generalnego generał John Lorimer. - Wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami kontynuujemy operację wspierającą rezolucję nr 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ (ws. Libii)".

W tym samym czasie Stany Zjednoczone oświadczyły, że nie uznają zawieszenia broni ogłoszonego przez libijskiego przywódcę Muammara Kadafiego.

"Nasz zdanie w tej chwili jest takie, że to (rozejm) nieprawda, lub został od razu złamany" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Tom Donilon doradca prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Rzecznik libijskiej armii poinformował w niedzielę wieczorem, że libijskie dowództwo wydało wszystkim jednostkom rozkaz przestrzegania kolejnego zawieszenia broni, obowiązującego od godz. 21 czasu miejscowego (godz. 20 czasu polskiego).

Już w piątek władze w Trypolisie postanowiły wstrzymać wszelkie operacje wojskowe, by chronić cywilów, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa. Mimo zawieszenia broni siły Kadafiego kontynuowały w następnych dniach ataki na powstańców w broniących się libijskich miastach, m.in. w powstańczej stolicy Bengazi.

Donilon dodał też, że prezydent USA Barack Obama rozmawiał w niedzielę przez telefon z królem Jordanii Abdullahem II i obaj przywódcy uzgodnili, że w działania w Libii powinna zaangażować się szeroka koalicja.

Od soboty w Libii trwa międzynarodowa operacja "Świt Odysei" wymierzona przeciwko siłom libijskiego dyktatora. W sobotę przystąpiła do niej koalicja USA, Francji, W. Brytanii, Kanady i Włoch.

Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA admirał Mike Mullen powiedział w niedzielę, że koalicja zniszczyła większość obrony przeciwlotniczej i część lotnisk reżimu Kadafiego, dzięki czemu udało się skutecznie wprowadzić strefę zakazu lotów, do czego zobowiązywała przyjęta w nocy z czwartku na piątek rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Amerykańskie dowództwo informowało, że pociski rakietowe odpalane w sobotę przez okręty USA i Wielkiej Brytanii trafiły w 20 z 22 celów, należących do libijskiej obrony powietrznej, powodując "różny stopień zniszczeń". Amerykańskie i brytyjskie okręty wystrzeliły w sobotę ponad 100 pocisków Tomahawk.

W niedzielę rano w nalotach uczestniczyło 19 samolotów amerykańskich, w tym trzy bombowce B2, trudno wykrywalne przez radary. Francuskie samoloty wojskowe, których 15 w niedzielę patrolowało sytuację w Libii, nie napotkały żadnego oporu i nie były zmuszone otwierać ognia - podało francuskie ministerstwo obrony.

Operacja rozpoczęła się w sobotę, gdy francuskie lotnictwo zniszczyło pierwsze cele należące do sił libijskiego dyktatora: czołgi i wozy pancerne.(PAP)

keb/

8601095 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)