Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
barbara kudrycka
20.05.2008 15:48

Budapeszt zabierze nam EIT?

Unijni dyplomaci uważają, ze stolica Węgier ma największe szanse na siedzibę EIT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

Budapeszt ma największe szanse na lokalizację Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) - wynika z rozmów PAP z dyplomatami państw unijnych. Stolica Węgier może liczyć ma poparcie Niemców i Francji.

Węgry nie mają żadnej agencji ani unijnej instytucji. W Polsce mieści się już agencja FRONTEX ds. zarządzania granicami UE - to argument, jaki najczęściej podają dyplomaci, tłumacząc dlaczego to Budapeszt, a nie Wrocław powinien dostać siedzibę EIT.

Polska prowadzi bardzo aktywny lobbing za Wrocławiem, ale pragnący zachować anonimowość wysocy urzędnicy z otoczenia komisarza ds. edukacji Jana Figla przyznają, że _ większość państw UE jest za Budapesztem _.

Decyzję w sprawie lokalizacji EIT spróbują podjąć już w przyszłym tygodniu - w czwartek lub piątek - ministrowie ds. konkurencyjności - _ 27 _, którzy spotkają się w Brukseli.

- _ Wszyscy zastanawiają się, co zrobi Polska, jeśli powstanie konsensus wokół Budapesztu. Czy zablokuje decyzję, oddając ją w ręce przywódców państw UE - uczestników czerwcowego szczytu w Brukseli? _ - zastanawia się jeden z urzędników pytanych przez PAP To by oznaczało, spekulował, że Polska chce coś na szczycie w zamian za zgodę na Budapeszt ugrać. Na przykład jedno z ważnych stanowisk w unijnych instytucjach.

Oprócz Wrocławia i Budapesztu o siedzibę Rady Zarządzającej ubiega się też Wiedeń wraz z Bratysławą oraz Sant Cugat Del Valles koło Barcelony. W ostatniej chwili Niemcy zgłosiły Jenę.

Tagi: barbara kudrycka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz