Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria-Rumunia: Prezydenci: nie łączyć Schengen ze sprawą Romów

0
Podziel się:

Prezydenci Bułgarii i Rumunii, Georgi Pyrwanow i Traian Basescu,
przeciwstawili się w czwartek w Sofii wiązaniu przyjęcia ich krajów do strefy Schengen ze sprawą
Romów, których wydalanie z Francji zwróciło uwagę na problem tej mniejszości w obu państwach.

Prezydenci Bułgarii i Rumunii, Georgi Pyrwanow i Traian Basescu, przeciwstawili się w czwartek w Sofii wiązaniu przyjęcia ich krajów do strefy Schengen ze sprawą Romów, których wydalanie z Francji zwróciło uwagę na problem tej mniejszości w obu państwach.

"Kategorycznie nie zgadzamy się, by łączono wejście do Schengen z problemem romskim" - oświadczył Basescu w Sofii, gdzie przebywał z oficjalną wizytą. "Uważamy, że zarówno my, jak i nasi europejscy partnerzy powinniśmy przestrzegać warunków, zawartych w traktatach o akcesji Rumunii i Bułgarii do UE" - zaznaczył.

Wydalanie w ostatnich tygodniach Romów bułgarskich i rumuńskich z Francji było głównym tematem konferencji prasowej obu prezydentów. "Rumunia nie może zgodzić się z ograniczeniem prawa swoich obywateli do podróżowania" - podkreślił na tej konferencji Basescu. Dodał, że jego kraj "popiera opracowanie strategii integracji Romów w skali unijnej". "Jednocześnie jednak wzywamy do położenia końca hipokryzji w tej sprawie" - zastrzegł.

Według Pyrwanowa, jedynego dotychczas przedstawiciela władz bułgarskich, który wystąpił z krytyką Francji za politykę wydalania Romów, "sankcje i deportacje na podstawie przynależności etnicznej są nie do przyjęcia".

"Głównym priorytetem obu państw w UE obecnie jest wejście do strefy Schengen w marcu 2011 r. Kategorycznie przeciwstawiamy się bezpośredniemu lub pośredniemu połączeniu tej sprawy z innymi, w tym ze sprawą Romów" - oświadczył Pyrwanow. Zaznaczył, że sprawa integracji mniejszości nie może stanowić kryterium wejścia do Schengen.

Współpraca w energetyce i transporcie były innymi ważnymi tematami rozmów prezydentów. "Należy intensywnie rozwijać infrastrukturę transportową, myśleć o nowych połączeniach między obu krajami, a nie tylko o zakończeniu historycznego mostu" - oznajmił Pyrwanow, nawiązując do ciągnącej się od ponad 10 lat budowy drugiego mostu, mającego połączyć miasta Widyń i Kałafat w zachodnim odcinku Dunaju. Omawiano możliwości współpracy w związku z dążeniem obu państw do dywersyfikacji źródeł energetycznych i konkretnie z projektami dostaw gazu płynnego z Azerbajdżanu.

W ramach wizyty podpisano porozumienia między resortami transportu, spraw wewnętrznych i agencji podatkowych obu państw.

Ewgenia Manołowa(PAP)

man/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)